A csend pillanata

Csődbe megy a román tévé, kizárták az Eurovízióról is. Ugrott az Eb-közvetítés, és jó eséllyel az olimpia.

Lukács Csaba
2016. 04. 24. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keleti szomszédunk közszolgálati médiuma 2007 óta, vagyis az ország EU-s csatlakozásának pillanatától nem fizet tagdíjat – Ingrid Deltenre igazgató az EBU honlapján pénteken közzétett videóban arról beszélt, hogy 2011 óta próbálnak egyeztetni a médium vezetőségével és a román kormánnyal, de fáradozásaik nem jártak sikerrel – Bukarest nem vette őket komolyan. Az 56 ország 73 közszolgálati televízióját és rádióját képviselő nonprofit szervezet a tagdíjakból él, így a befizetések elmaradása a saját működését veszélyezteti, ezért voltak kénytelenek meghozni a drasztikus lépést. Az igazgató szerint nem csak a tagdíjfizetéssel voltak gondok: négy éve lejárt számlák vannak bizonyos sportközvetítések jogdíjával kapcsolatban is.

A pénteki döntésnek van egy komoly következménye a román könnyűzene-rajongók számára: az ország képviselője nem vehet részt a május közepén Stockholmban sorra kerülő Eurovíziós Dalfesztivál döntőjében, és a TVR magát az eseményt sem sugározhatja. A romániai válogató győztesét, Ovidiu Anton énekest már értesítették, hogy nem kell készülnie, így nem énekelheti el a Moment of Silence, vagyis a Csend pillanata című dalát. A dal szövegében egyébként szinte megsejtette ezt a fejleményt, ugyanis ilyen sorok vannak benne: „a szakadék szélén állunk; azt akarják, hogy feladjuk, mert a hatalom a tét; dicsekednek és nevetnek azon, ahogy mi eltűnünk”. Magyar szempontból érdekes adalék, hogy az ország küldöttje, Freddie is veszít a románok kizárásán, mert így a romániai magyar nézők sem szavazhatnak rá az elődöntő és – amennyiben bejut – a döntő során.

Az igazi feketeleves viszont nyáron jöhet a román nézők számára: mivel az EBU fontos sportközvetítések jogával rendelkezik, és ezeket jellemzően a tagjainak adja tovább, a kizárás azt is jelentheti, hogy a román sportrajongók nem láthatják saját válogatottjuk szereplését a júniusban, Franciaországban sorra kerülő labdarúgó Európa-bajnokságon, és sajtóértesülések szerint a riói olimpia közvetítése is kérdéses – legalábbis a közszolgálati tévé csatornáin.

A hat csatornából és öt területi stúdióból álló televízió pénzügyi nehézségeiről évek óta hallani – a vesszőfutás nyolc éve kezdődött, azóta nem sikerült a hiányt pótolni, csak egyre nagyobb lett a baj. A fő bevételi forrásuk az úgynevezett televízió illeték: a havi négy lejes, vagyis kétszáznyolcvan forintos díjat a villanyszámlával együtt kellene fizetniük a román nézőknek, ha fizetnék, ám tavaly a csaknem nyolcmillió háztartás közül alig 5,3 millióan tették meg – a többi azt nyilatkozta, hogy nem rendelkezik sem tévé-, sem rádiókészülékkel.

Voltak kísérletek az anyagi helyzet rendezésére, két éve például hétszáz alkalmazottat elbocsátva átszervezéseket hajtottak végre (ennek nyomán az állandó hírcsatornát és a kulturális adót megszüntették), de ezek sem hozták meg a kívánt eredményt. Tavaly júliusban a román adóhatóság egy időre zárolta a közszolgálati médium bankszámláit, miután az jelentős adósságot halmozott fel az állammal szemben, ám ennek ellenére 2015-ben százötvenmillió eurós, vagyis negyvenhétmilliárd forintos új adósságot termeltek. A 2500 alkalmazott közül kétezret képviselő szakszervezet pert nyert a TVR ellen a fizetésemelések évek óta tartó elodázása miatt (a kollektív szerződés értelmében minden évben az inflációval arányos módon kellene őket kompenzálni), és mivel a televízió nem fizetett az ítélet után sem, kényszervégrehajtást kértek ellene.

A műszaki értelemben is meglehetősen elavult médium ideiglenes vezetője idén februárban a parlament és a kormány segítségét kérte az intézmény anyagi helyzetének rendezésére – ez azóta sem történt meg, és az ideiglenes igazgató megbízatása is lejárt. A bankok már nem hiteleznek, hiszen óriási kifizetetlen hitelszámlák vannak, adó- és járuléktartozásokat halmoztak fel, és információink szerint van olyan szerkesztőségi autó, amelyik vidéken rekedt, miután a televízióval szerződésben lévő üzemanyag-forgalmazó letiltotta az üzemanyagkártyákat a tetemes tartozás miatt. A román közszolgálati televízió magyar adásának van olyan szerkesztője, aki azt tervezi: vidékről érkező meghívottainak maga fizeti ki a vonatjegyét, hogy el tudjanak készülni a műsorok. Egy másikuk keserűen úgy fogalmazott: minden pártnak, így az RMDSZ-nek is megvan a maga televíziója, ezért nem érdekelt az állami médium helyzetének rendezésében. A bukaresti pénzügyminisztérium tervei szerint a napokban a TVR fizetésképtelenségi eljárás alá kerül, és elkezdődik az újabb átszervezés.

Az EBU döntését a román publicisták nemzeti szégyenként értékelik. Az Adevarul például azt írja: a jelen pillanatban még megbízott igazgatója sincs az intézmények, így az csak sodródik gazda nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.