Hulk Hogan kicsinálja a Gawkert? Vagy valaki más?

A korábban a Cink.hu-t is üzemeltető céget jobbos milliárdos pénzével fektetné két vállra a pankrátor.

LD
2016. 05. 27. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befektetési bankárt kellett alkalmaznia a Gawker Mediának, hogy áttekinthesse megmaradt stratégiai lehetőségeit – számolt be róla az amerikai üzleti napilap, a The Wall Street Journal csütörtökön. És ezek között a lehetőségek között ott van, hogy a tulajdonos kénytelen lesz eladni a céget.

Az eladási opció számbavételéről szóló híreket egy nappal azt követően a Gawker is megerősítette, hogy szerdán kiderült: a milliárdos tech mogul, Peter Thiel anyagilag titokban támogatta Hulk Hogan (polgári nevén: Terry Bollea) nyertes perét a portállal szemben. Az ismert színész-pankrátornak egész pontosan 140 millió dollárt ítéltek meg márciusban, miután egy kiszivárgott házi szexvideó közzététele miatt beperelte az oldalt (a videón Bollea egy barátja exfeleségével látható). A Gawker fellebbezett az ítélet ellen.

Thiel szerepe azonban érdekesebb a pernél. Úgy tűnik, itt egy olyan, majd tíz évvel ezelőtti sérelem törlesztéséről van szó, amelyből egész saga, valóságos jogi hadjárat bontakozott ki, amelynek során a legkülönfélébb ügyekben indult a Gawker és szerkesztői, újságírói ellen per. És a dolog úgy kezdődött, hogy a Gawker, amúgy egyáltalán nem elítélően, megírta: Peter Thiel meleg.

A Gawker, a 2000-es évek internetes forradalmának médiagyermeke, közismert olykor elég pokróc stílusáról, és hogy alkalmanként elég lazán kezelte az újságírói etika klasszikus kitételeit. Azaz taplóságért sosem ment a szomszédba.

Peter Thiel pedig jobboldali-libertárius nézeteiről ismert. Meg arról, hogy milliárdos, és egyben a Bilderberg irányítótanácsának is tagja: nem az első olyan amerikai pénzember, aki az állami beavatkozás, központi szabályozás ellen érvel, és azt kutatja, hogyan tudnának a rájuk erőszakolt kötelmektől megszabadulni a bátrak, erősek és sikeresek, és persze gazdagok, és erről elég meredek elképzelései vannak (például létrehozhatnak mesterséges szigetet nemzetközi vizeken.) Thiel pár évvel ezelőtt azt írta: úgy véli, a szabadság és a demokrácia többé nem kompatibilis fogalmak egymással. És a szabadságba itt nyilvánvalóan az is beleértendő, hogy az ember magánéletének alakításába az állam nem szól bele, a média pedig nem turkál benne.

Thiel a The New York Timesnak azt mondta, a célja az olyan sztorik kigyomlálása a médiából, amelyeknek szerinte semmi közük sincs a közérdekhez. Thiel esetében pedig befolyásos játékosról van szó: Max Levchinnel és Elon Muskkal közösen alapították a PayPalt, amelynek Thiel volt a vezérigazgatója is. Emellett a 48 éves vállalkozó volt a Facebook első külső befektetője is, és jelenleg is tagja a cég igazgatótanácsának.

Thielt bevallottan az elfogultság vezérelte abban, hogy segítse a Hulk Hoganként ismert Terry Bolleát a perben. A Gawker 2007-ben leközölt egy cikket róla „Emberek, Peter Thiel teljesen meleg” címmel: ebben a szexualitásával hozták kapcsolatba késztetését arra, hogy a bevett szabályokat felrúgja, egyben azokhoz a „bevándorló zsidókhoz” hasonlították, akik annak idején szintén nem tudtak beilleszkedni a régi elitbe, és felépítették Hollywoodot.

Thiel számára, aki egyébként melegjogi szervezeteket is finanszírozott, nem feltétlenül volt előnyös a sztori, mivel kockázati alapjába olyan országokból is fektettek be, ahol kevésbé nyitottak az ilyen irányú sokszínűségre (pl. Szaúd-Arábiából).

A tech mogul szerint ugyanakkor nem bosszúról van szó. Hanem példastatuálásról. Egyszerűen nem tetszik neki, hogy ilyeneket írnak meg emberekről, köztük a barátairól. Nos, a példastatuálásra eddig tízmillió dollárt költött el Thiel, és a jelek szerint addig nem nyugszik, amíg sóval nem hintik be a Gawker szervereinek helyét.

Nem véletlen, hogy az amerikai híroldal csütörtöki cikkének címe már az volt: Peter Thiel jobboldali milliárdos küldetésének tartja a Gawker elpusztítását.

„Mindig elmondtuk, hogy másodfokon győzelemre számítunk, ahogy azt is, hogy minden eshetőségre felkészülünk, tehát semmi újdonságról nincs szó” – mondták el a Gawker képviselői a CNBC-nek. A The New York Post forrásai szerint egyébként már érdeklődnek is a cég iránt, 50 és 70 millió dollár közti összeget lennének hajlandóak fizetni érte.

A per részeként egyébként a Gawker Media adódokumentumai is a bírósági anyagba kerültek. Május elején a Politico cikke azt írta: ez a fejlemény ritka alkalmat teremt arra, hogy a Gawker pénzügyeibe a kívülállók betekintsenek. A cikk egyben megpendítette, hogy a Gawker cégbirodalom, amelynek része egy magyarországi leányvállalat is (ez a cég fejleszti budapesti programozókkal a médiabirodalom tartalomkezelő rendszerét és blog platformját, a Kinja-t, és korábban a cég portfóliójába tartozott az azóta gyakorlatilag megszűnt, Cink nevű magyar közéleti portál is), úgy van kitalálva, hogy minimalizálják a megfizetendő nyereségadót. Hogan ügyvédje ezért pár hete a sajtóban adóelkerüléssel vádolta a Gawkert.

A Gawker akkor közleményben reagált a vádakra, kijelentve: valódi tevékenységet végeznek Magyarországon, és a harminc munkavállalóval működő leányvállalat egyáltalán nem jelent szokatlan cégstruktúrát.

Nick Denton, a Gawker Media alapítója és tulajdonosa csütörtökön a Gawker.com-on nyílt levelet intézett Peter Thielhez. Ebben részletezte, hányféle perben próbálja meg a Thiel által felbérelt ügyvéd tönkretenni a médiabirodalmat, hogyan indult per külön-külön is a Gawker egyes újságírói ellen úgy, hogy volt, aki emiatt teljesen ellehetetlenült anyagilag.

Denton szerint nem másról van szó, minthogy a Szilícium-völgy befektetői, akiknek viselt dolgairól gyakran írt a Gawker, és gyakran kritizálta különc nézeteiket is, nem szoktak hozzá a nyilvánossághoz, és azt, hogy hagymázas politikai elképzeléseiket górcső alá veszik. Denton a levélben figyelmeztet: még ha a bosszúhadjárat el is éri célját, kérdéses, milyen hatása lesz ennek egy olyan világban, amely egyre kényelmetlenebbül érzi magát a milliárdos osztály ellenőrizhetetlen hatalma miatt.

A Gawker tulaja egyben hangsúlyozza: most, hogy Thiel szerepe kitudódott, számíthat rá, hogy a bíróságokon nemcsak a Gawker belső iratai, levelezése lesznek a peranyag részei, hanem Thiel ügyei is áttekinthetővé válnak. Denton alternatívaként a folytatódó jogi csatározás helyett nyilvános vitát ajánlott Thielnek.

Mert hogy az egészben az a szép, hogy szavakban a médiatulajdonos és a milliárdos is a sajtószabadság elkötelezett híve. Csak úgy fest, valahogy mégsem értékelik egymás elképzeléseit a világról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.