O.J. Simpson újra tévésztár lesz

Filmsorozat a sztársportoló gyilkossági peréről. Erős tartalom kiváló színészekkel és rendezéssel.

MaPet
2016. 05. 11. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyára véletlen, hogy márciusban épp az O.J. Simpson-ügy bírósági eljárásáról készült sorozat adásba bocsátása előtt vélték megtalálni a gyilkos fegyvert, amellyel 1994-ben kioltották az egykori amerikaifutball- és médiasztár feleségének és barátjának életét. Ha mégsem, egy efféle húzás leleplezése ma már senkinek sem érné el az ingerküszöbét.

Nem úgy, mint maga az ügy, amely most az American Crime Story első évadának közvetítésében húsz év után is képes felzaklatni a közvéleményt. Nem utolsósorban azzal, hogy ismét tükröt állít a faji kérdésekben megosztott amerikai társadalomnak, a Simpson-perben látványosan megbukott igazságszolgáltatásnak és a szenzációhajhászásban permanensen mélypontrekordra törő médiának.

A Fox csatorna jóvoltából Magyarországon május 23-tól látható sorozat ugyanakkor felteszi a legfontosabb kérdést: ha levontuk az évszázad pereként elhíresült, a kettős gyilkosságon jóval túlmutató ügy tanulságait, mégis mi változott?

A válasz kiábrándító: szinte semmi. A sorozat a Los Angelesben 1992-ben kitört faji lázongások dokumentarista képsoraival vezeti fel O.J. Simpson bukással felérő bírósági felmentésének történetét, előrevetítve ezzel a fordulatot, amellyel a vesztes helyzetből kiinduló védelem tévútra tereli a pert, egyben fontos emberi jogi kérdések feltevésére készteti a társadalmat.

A sztárügyvédek csapata, élükön a feketék ügyének zászlóvivőjével, Johnnie Cochran ügyvéddel eléri, hogy a Simpson ellen üvöltő bizonyítékok ellenére kimondassék: ő az első fekete, akit azért mentettek fel, mert fekete. Az elmúlt évek országos faji lázongásaiból azonban kitetszik, Cochran nem érte el célját O.J. Simpson felmentésével, a szőnyeg alá söpört társadalmi problémák újra és újra kikezdik a szabadság földjének és kiegyensúlyozott igazságszolgáltatásának mítoszát.

A South Park rajzfilmsorozat egyik epizódjában parodizálják Johnnie Cochran ügyvéd Simpson-perben elhangzott védőbeszédét. Ebben elhangzik a „Csubakka-védelem” kifejezés, ami az évek során popkulturális csemegévé vált, a sajtóban, a bíróságon, sőt, a politikában is használtak már az ügyeket elbagatellizáló ködösítések leírásaként.

A per során Christopher Darden ügyész a gyilkosság helyszínén talált véres kesztyű felpróbálására kérte Simpsont, ám az kissé szűknek bizonyult rá. Záróbeszédét e fordulat felidézésére felfűzve Cochran azt mantrázta az esküdtszéknek: „Ha nem illik rá, mentsék fel!” A paródiában az ügyvéd a következővel áll elő: „Hölgyek és urak, ez itt Csubakka. Csubakka egy wookie a Kashyyyk bolygóról. De Csubakka az Endor bolygón él. Gondolják csak meg, ennek nincs értelme! De ami még fontosabb: ennek az egésznek mi köze a most tárgyalás alatt lévő ügyhöz? Semmi. Hölgyek és urak, ennek semmi köze az ügyhöz. Ennek nincs értelme. Ha Csubakka az Endoron él, ítéljenek bűnöst. A védelem végzett.”

A Csubakka-védelemre hivatkozva és annak szövegével kérte a bíróságot az ellene indult eljárás megszüntetésére Polgár Tamás, azaz Tomcat. A bloggert a Demszky Gábor tojással való megdobálása miatt felbujtóként fogták perbe 2009-ben garázdaság alapos gyanújával. Nyilván nem a kifinomult jogi trükk következtében, de a bíróság felmentette. A Csubakka-védelem működött.

 

Utóbbi szégyene, hogy a kamerák kereszttüzében zajló per olcsó valóságshow-vá züllesztette az ügyészek és ügyvédek összecsapását, amelyben a lényeg, a családon belüli erőszak kérdése és az áldozatok (Nicole Brown Simpson és Ron Goldman) képe szép lassan köddé vált. Majd a közel egy évig tartó bírósági csörte végén, a végletekig kimerült esküdtek a soraikban felmerült kétségek ellenére is rekordidő, mindössze három óra alatt hozták meg feltehetően hibás döntésüket. A bűnösségében hívőknek elégtételként szolgálhat, hogy O.J. Simpson végül nem úszta meg a börtönt: fegyveres rablás és emberrablás miatt 2008-ban 33 évre ítélték.

Kiváló szereplőivel (köztük Cuba Gooding Jr., John Travolta, Sarah Paulson és David Schwimmer), forgatókönyvével és rendezésével az American Crime Story első évada a tévésorozatok manapság igen erős mezőnyéből is kiemelkedik. És bizonyára nálunk sem csak azokat szegezi a tévé elé, akiknek a Csupasz pisztoly vígjátéktrilógia egykori vicces karaktere kelti fel az érdeklődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.