A szabadkőműves Antall Vona kedvenc lapjában

A Magyar Hüperión továbbra is a tradicionalisták és nacionalisták otthona.

Lakner Dávid
2017. 02. 08. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy milyen szellemi állapotban van egy politikai közösség, milyen intellektuális teljesítmény várható tőle, arról reprezentatív újságja, folyóirata hellyel-közzel hitelesen adhat számot. Főként igaz ez, ha egy politikai közösség változóban van: vajon mennyiben mutatkozik ez meg a hátországa által előállított lapban? A Jobbik hírek szerinti mérséklődése kapcsán például a Magyar Hüperiónt érdemes fellapozni: mennyiben mutat az kitörni szándékozást a szubkulturális gettóból? A negyedik évfolyamánál járó újság a jobboldali értelmiség folyóiratának nevezi magát, főszerkesztője Horváth Róbert, kiadását pedig a Jobbik pártalapítványa támogatja. Korábban írt is bele Vona Gábor, miként Bogár László ismert jobboldali közgazdász is, az első számban pedig még Franco tábornokot dicsőítették.

Nos, a legutóbbi, téli számot (IV. évf. IV. szám) látva az összkép ugyanúgy vegyes, mint a korábbiakban. A Magyar Hüperión továbbra is a Vona által személyesen is vallott tradicionalista irányzatok otthona, főként a René Guénon- és Julius Evola-rajongóknak nyújt izgalmas olvasmányt, és a legszélsőségesebb portálokra is beillő (ál)információkat közöl olvasójával.

Így például rögtön az elején, ahol a francói hagyományhoz igazodva ezúttal José Antonio Primo de Riverát méltatja Halász Bálint. A spanyol falangizmus alapítójának eszmeisége remek hivatkozási alap volt a francói diktatúra számára, még ha természetesen a \'36-ban kivégzett Rivera későbbi tettekért nem tehető is felelőssé. A spanyol nacionalisták hősének korrekt értékelésére nagyon is szükség van, félő azonban, ezt nem Halásztól várhatjuk. Kétoldalas cikkének első felében Wikipedia-szerűen sorol életrajzi adatokat, a másodikban pedig radikáljobbos publicisztikába váltva szól többek közt Hemingwayről, aki „mint hal a vízben, úgy mozgott spanyol földön, a bolsevik terroristákkal szimpatizálva”.

A folyóirat fő csapásiránya a nacionalisták méltatása, így két fordítást is kapunk a horvát Jogpárt jeles alakjairól. Leo Maric és Marko Raic írásai informatívak, nem egydimenziósak, ami már csak azért is érdekes ugye, mert részben a magyarokkal szemben álló horvát nacionalistákról van szó. A fordító Szalay Szabolcs, aki nemrég a Jobbik IT delegációvezetőjeként maga is részt vett fiatal horvát nacionalisták pártalapításán (GO!). Már politikailag érdekes kérdés, milyen új mozgásokat hozhat mindez, milyen új szövetségek köttethetnek.

A Jobbik-közeli Iránytű Intézet vezető elemzője, Kovács János iránya illeszkedik leginkább a párt által sugallt képhez. A politológus a rendszerellenesség lehetőségeit kutatja, kissé csapongva: itt még közvélemény-kutatási adatokat elemez, ott már eszmetörténeti fejtegetéseket folytat. Pragmatikus szempontok mentén vizsgálja, mikor érdemes rendszerellenesnek lenni – leginkább iránymutatás ez a párt számára.

Szabó Csaba Kurszán elemzése a választási rendszerről zavarba ejtőbb. Teljesen korrekt kritikája (a határon túliak választójoga nem azonos a hazaiakéval) végén Kuruc.infóba váltva ír a „szabadkőműves Antall Józsefről”, aki szerinte a Hiúz Szemei páholy tagja volt, egyben „Aczél köpönyegéből bújt elő”. Hasonlóan foghatjuk a fejünket Bartha Ildikó írásától: ő az antropomorf állatokat bemutató mesékről rántja le a leplet. Kifejti: minden „szellemes nyúl” és „filozofikus medve” csak az ember lerontásához járul hozzá, terjesztve a szubhumán ideológiát.

Van azért Jarmusch-filmkritika is, és korrekt, a lunatikusoktól elhatárolódó metafizikus nyelvészkedés is Hegedűs Zoltántól. Azért mégsem túl pozitív az összkép.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.