Három éve húzódó per végére tett pontot tegnap egy dallasi bíróság. A Facebook leányvállalatát, az egyebek mellett a virtuális valóság szemüvegről ismertté vált Oculus ellen 2014-ben nyújtott be keresetet a ZeniMax játékfejlesztő cég, a Quake, a Fallout és a Wolfenstein című játékok gyártója – írta a Variety. Állításuk szerint, az Oculus ellopta a technológiájukat, így nélkülük képtelenek lettek volna előállítaniuk a sikerterméküket, az Oculus Riftet.
A ZeniMax szerint az Oculus vezérigazgatója, John Carmack és egyik alapítója, Palmer Luckey, amikor elhagyták a céget, olyan technológiákat vittek magukkal – megszegve ezzel a szerződésüket –, amelyek segítségével új vállalkozásuk kifejleszthette a virtuális valóság szemüveget. A Facebookot pedig azzal vádolták, hogy amikor három éve felvásárolták az Oculust, nem vizsgálták meg elég alaposan a céget és annak vezetőit, így nem derülhetett fény a gyanús ügyekre.
A ZeniMax eredetileg 2+2 milliárd dollárt követelt, ám végül meg kellett elégedniük 500 millióval, a bíróság szerint ugyanis csak a szerződést és a titoktartási kötelezettséget szegték meg az Oculus vezetői, azt azonban nem találták bizonyítottnak, hogy titkokat loptak volna el.
A döntés után a ZeniMax közleményében azt írta, meg kell fontolniuk, milyen lépéseket tesznek, hogy az eltulajdonított technológiáikat ne használhassák fel a továbbiakban. Az Oculus ugyanakkor hangsúlyozta, hogy minden általuk fejlesztett termékhez a saját technológiájukat használják. Hozzátették, a bíróság nem találta bizonyítottnak a lopást, így voltaképpen a javukra döntött, ennek ellenére fellebbeznek.