Erdogan bírálata után kirúgták a főszerkesztőt

A török napilap egyik cikkét kifogásolta a török államfő, amely miatt Sedat Erginnek mennie kellett.

MTI
2017. 03. 01. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A török elnök által kifogásolt cikk ugyanis arra utalt, hogy a török hadsereg felső vezetése és a kormány között viszálykodás lehet. A főhadiszállás nyugtalan címmel megjelent írás a bizonyos politikai és katonai körök összefonódása miatti aggodalmakra utalt, így a többi között arra, hogy a török vezérkari főnök túl közel áll a kabinethez. A február 25-én megjelent írás szerint a török vezetés nem kérte ki a hadsereg véleményét, mielőtt eltörölte volna a női fejkendő – az iszlám vallásosság egyik szimbólumának – a hadseregben való viseletére vonatkozó tilalmat.

A cikkben idézett katonai források ugyanakkor többnyire igyekeztek csillapítani a feltételezéseket, miszerint viszály lenne a török vezetés és hadsereg között.

Ismail Saymaz, a Hürriyet egyik újságírója Twitter-oldalán fényképet tett közzé, amelyeken az volt látható, hogy Sedat Ergin átadta a lap vezetését utódjának, Fikret Bilának, a lap új főszerkesztőjének.

A Hürriyet nem számolt be a váltásról, viszont több török lap, köztük a kormánykritikus Cumhüriyet így tett. Emellett a Hürriyet egy másik dolgozója is megerősítette az értesülést a dpa német hírügynökségnek.

Erdogan egy keddi sajtókonferenciája alkalmával kirohant a tekintélyes lapban megjelent írás ellen, „gorombának” és megbocsáthatatlannak nevezve azt. Utalt annak a lehetőségére is, hogy jogi eszközökkel fog fellépni a Hürriyet ellen. Hulusi Akar török vezérkari főnök öltönyben, nem pedig katonai egyenruhában foglalt helyet a sajtótájékoztatón Erdogan mellett.

Tavaly július 15-én a török hadsereg egy része erőszakos hatalomátvételi kísérletet hajtott végre Törökországban, a hadsereg a múltban többször is beavatkozott a politikába, nem egyszer puccsal.

A nagy példányszámban megjelenő lap már évek óta a török hatóságok nyomása alatt áll annak ellenére, hogy visszafogottabbak lettek a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártját (AKP) és az Erdogant bíráló írásai.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet és más hasonló csoportok a sajtószabadság rohamos rosszabbodásáról számolnak be Törökországban. Több mint 140 újságíró került börtönbe, köztük Deniz Yücel, a Die Welt című német lap Isztambulban letartóztatott tudósítója is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.