Megbontott katedrális

Azt gondolnánk, hogy az élővilág védelmét ugyanakkora egyetértés övezi, mint egy bazilika megépítéséét.

Csécsi László
2017. 03. 13. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú távon mindannyian halottak vagyunk. Ez a szállóige John Maynard Keynes egyik értekezéséből vált híressé. A közgazdász amellett érvelt, hogy – különösen válságok idején – nem a hosszú távú növekedést kell a gazdaságpolitika fókuszába állítani, hanem a kereslet élénkítését. A tanulmány 1923-as megjelenése óta azonban számos egyéb jelentéssel is felruházták ezt a mondatot. Akár úgy is lehet érteni, hogy a jelen problémáit nem a jövőben kell megoldani, hanem most, amikor még tehetünk valamit. És úgy is, hogy ne fájjon a fejünk olyan fenyegetések miatt, amelyek valóra válását meg sem fogjuk élni.

Sajnos a kormányok ritkán gondolnak azokra az időkre, amelyek túlmutatnak a ciklusaikon. Általában ez okból buknak el azok a vállalkozások, melyek eredménye csak hosszú idő elteltével lenne élvezhető. A társadalom csak akkor menetel évtizedekig egy irányba, ha a cél elérése mindenki számára kívánatos. Ha létezik egy megkérdőjelezhetetlen nemzeti minimum. Az évszázadokig épülő középkori katedrálisok azért készülhettek el, mert a hatalom nem bontathatta le a már álló falakat, hogy palotát építsen a helyükre. A folyton változó politikai széljárásban azonban az ekkora vállalkozások kudarcra vannak ítélve.

Azt gondolhatnánk, hogy a Föld élővilágának védelmét legalább akkora egyetértés övezi, mint egy bazilika megépítéséét. De ez nem így van. Mint az Donald Trump megválasztása után kiderült, a falak visszabonthatók. A gazdasági növekedés eszméje mellett a fenntarthatóság divatos, de félresöpörhető ideálként jelenik meg.

És hogy mit tehet ebben a helyzetben a környezet iránt felelősséget érző egyén? Mi mást, mint hogy saját, apró tégláiból építi tovább a katedrálist. A német dokumentumfilm ehhez nyújt támpontokat. Azt mutatja be, hogyan érhetjük el, hogy életmódunkkal a lehető legkisebb kárt okozzuk a környezetünknek. Kis lépések ezek azokhoz képest, amekkorákat a kormányok tehetnének, de elengedhetetlenek ahhoz, hogy a környezettudatosság végül valóban nemzeti minimummá váljon.

(A kevesebb több - A növekedés és a jólét határai. Német dokumentumfilm, Duna, március 14., 85 perc.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.