Vigyázzunk a zsurnalisztákra!

Baljós előjel az általános emberi jogok szempontjából egy országban, ha megölnek egy újságírót.

Fokasz Oresztész
2017. 03. 31. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 1300 újságíró halt erőszakos halált munkavégzés közben 2002 és 2013 között – derül ki egy friss összesítésből. Többségük persze háborús övezetekben vesztette életét, ám meglepően sokan – nagyjából harmaduk – haltak meg olyan országokban is, amelyeknek az adott pillanatban semmi köze nem volt fegyveres konfliktushoz.

Anita Gohdes, a Zürichi Egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó adjunktusa és Sabine Carey, a Mannheimi Egyetem politológus professzora úgy találta: az újságírók az egész világon veszélyben vannak, Ausztráliát kivéve az összes lakott kontinensen történtek gyilkosságok a vizsgált időszakban. Az ebből a szempontból leginkább fertőzött országok közé sorolható Brazília, Mexikó, Egyiptom, Nepál, Indonézia, a Fülöp-szigetek és Irak, ahol tíznél több erőszakos haláleset fordult elő. A The Washington Postban közölt cikkükben kiemelik: ha a háborúkat kivesszük az egyenletből, azt találjuk, hogy a legtöbb újságírót a közepesen elnyomó rendszereket működtető államokban ölik meg. Ezek olyan helyek, ahol a politikai alapú bebörtönzések, gyilkosságok és kivégzések viszonylag gyakoriak, de nem terjednek ki a teljes lakosságra. Az ilyen országokban közel kétszáz újságíró esett áldozatul a rezsimnek – vagy valakinek.

Azt is fontos megjegyezni ugyanis, hogy az efféle gyilkossági ügyek nagy része felderítetlen marad. A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű nemzetközi szervezet szerint a gyilkos tízből kilencszer megússza a felelősségre vonást. Több országban, például Oroszországban, Brazíliában, Pakisztánban, Bangladesben vagy Mexikóban az elkövetőknek szinte soha nem kell felelniük tetteikért. A kutatók azonban azt találták, hogy a felderített ügyekben viszont sokszor bukkannak fel szervezett bűnözői csoportok vagy terrorszervezetek, ráadásul ilyenkor viszonylag gyorsan derül fény a gyilkos kilétére. Amiből akár arra is lehet következtetni, hogy a felderítetlenül maradt esetekben valamiért kevésbé fontos a hatóságok számára, hogy az ügy végére járjanak. Ennek ellenére néhányszor konkrétan ki is derült, hogy a hatalom állt a gyilkosság mögött.

Az adatokból az is kiolvasható, hogy akár egyetlen zsurnaliszta megölése is az emberi jogok további csorbulását jelezheti előre. Mégpedig rövid időn belül: a kínzások, gyilkosságok, eltűnések, politikai bebörtönzések átlagosan két éven belül váltak gyakoribbá egy-egy újságíró meggyilkolását követően, függetlenül attól, hogy ki volt a tettes. Az efféle bűnügyek ugyanis sokszor az instabilitás vagy a növekvő társadalmi feszültségek tünetei, amelyekre általában nagyobb kormányzati szigor a válasz. A halott sajtómunkásokról szóló szomorú statisztikákat böngészve így többé-kevésbé pontosan megsaccolható, hogy mely országokban nem várható az emberi jogi helyzet javulása, akár a szárnyaló gazdaság vagy a demokratikus fejlődés ellenére sem.

Emlékezetes, ám szerencsére „csak” sérüléssel végződő eset volt 2008 augusztusában, amikor a grúz állami tévétársaság egyik riporterére lőttek rá az akkori, Oroszországgal kirobbant konfliktus eszkalálódásakor.

Különösen fontos jelzésnek számít egy újságíró megölése az emberi jogokat többnyire tiszteletben tartó államokban. Kevés elemző várja a szabadságjogok hirtelen kiterjesztését Szíriában vagy Szudánban, de ugyanilyen kevesen fogadnának a helyzet gyors romlására mondjuk Kanadában vagy Norvégiában. A két véglet között elhelyezkedő országokról azonban sokkal nehezebb megmondani, hogy pozitív vagy negatív irányba fordulnak-e a folyamatok, holott ez lenne a legfontosabb, hiszen ezeken a helyeken még nem volna reménytelen beavatkozni. Ilyenkor hívhatjuk segítségül e morbid mutatót: az erőszakos halált halt újságírók a helyzet romlását jelzik előre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.