A műsor, ahol megszavazták, van korrupció

Érthetetlen a mondataiba belezavarodó Sváby András erőltetése, de a riporterek odateszik magukat.

Lakner Dávid
2017. 04. 03. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kifejezetten bicskanyitogatóra sikeredett a mai adás – vezeti fel az ATV-n vasárnap esténként futó Heti Napló harmadik részét Sváby András, és máris a jeges rémület lesz úrrá rajtunk. Csak nem leforgatták máris az újabb könnyfakasztó blokkot a világhódító útra indult Vujity Tvrtkóval? A második adás végén láthattuk, amint a műsor riporterré vedlő producere, Hajdú Péter egészen Londonig utazott, hogy rábukkanjon a nyomtalanul eltűnt média-fenegyerekre. Mondhatjuk, körülbelül akkora kutatómunka volt ez, mint Tvrtko számára rátalálni a trianoni szerződésre. Két dolog derült ki: valójában el sem tűnt, Londonban előadást tart magyarok százainak, továbbá hogy ragaszkodik hozzá, a gyerekei magyarként nőjenek fel. Ennyit tudhattunk meg, majd Sváby azzal ijesztgette a nézőt, hogy fogunk még hallani a Heti Naplóban Tvrtkóról.

De ezúttal nincs Tvrtko, nem is erre gondolt az egykori TV2-s a bicskanyitogatással. Jóval inkább arra a döbbenetes hatásvadászatra értette, ami a Heti Napló egyre látványosabban jelen lévő stíluseleme. Látszott ez a korábbi egészségügyi riportban is, de harmadjára még kevésbé fogták vissza magukat. Sorjáztak is hát az ehhez hasonló beharangozók: „Mire pocsékolja el az önök kötelezően befizetett tagdíját a magát nemzetinek nevező magyar agrárkamara?” Ami sajnálatos, mert a jelzőhalmozás nélkül is valóban felháborító dolgokat mutatnak itt, vagy az EU-s pénzek nem hatékony felhasználásáról szóló blokkban. Az érdem Benyó Rita és Török Réka riportereké: látszik, nagy munkát fektettek bele, hogy a túl általános témákból kihozzanak valamit. Nem könnyű pedig ez, talán érdemes is lenne nem úgy nekifogni, hogy na, akkor készítsünk egy tízperces részt a magyar egészségügyről.

De a műsor alapelemének számító demagógia ezt, továbbá a valóban bicskanyitogató kérdések szavazásra bocsátását kívánja. A második adásban például rákérdeztek, szükséges-e az egészségügy átalakítása, a harmadikban pedig, van-e korrupció az uniós pénzek felhasználásánál. Ez utóbbira mondjuk még a parlamenti folyosón elkapott fideszes sem nemet mondana, hanem azt inkább: „Tegyenek feljelentést”. És hát meglepő módon jön is a szoros eredmény, 97 százalék szerint van korrupció. Fontos persze a véleménynyilvánítás, de még inkább, hogy a szavazók nyerhettek egy luxuspihenést a balatonkenesei Hotel Marina-Portban. Tudják, ahol mások is töltötték már álomhétvégéjüket, például 2010 előtt a Sulinet-Közháló közbeszerzési eljárásának előkészítésében részt vevő minisztériumi köztisztviselők, méghozzá Kóka János üzlettársának, Zsolnai Gábornak a meghívására. (Amint a Heti Válasz 2007-ben megírta a Kóka-sógor Lepp Gyulához tartozó szállodáról.) Félő, ők nem úgy jutottak még el oda, hogy SMS-ben megszavazták, van korrupció.

A műsor túlzásai azért is sajnálatosak, mert a felkészült riporterek alaposan járják körül az olyan témákat, mint az említett korrupció vagy az egykori TV2-s Naplóban is kedvencnek számító ittas vezetős sztorik. Novák András leszboszi riportja is fontos; az ígéret szerint fog ő még jelentkezni például Kurdisztánból is. Ezt a visszatérést már jobban várjuk, mint Tvrtkóét.

Felemásak tehát az érzéseink: lehangoló a demagógia vagy épp a dadogó, mondataiba belezavarodó Sváby erőltetése. Valamiért mégis ő lett óriásplakátokon eladható, miközben Benyó és Török, úgy tűnik, jobban kiérdemelnék ezt munkájukkal. De a mai médiahelyzetben legalább annak örülhetünk, hogy van hol dolgozniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.