Médiahelyzet: Románia kicsivel, Szlovákia messze megelőzi hazánkat

Ma van a sajtószabadság világnapja. A Freedom House jelentése szerint Magyarországon romlott a helyzet.

B. Kovács Gergely
2017. 05. 03. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1948-ban elfogadott emberi jogok egyetemes nyilatkozatának 19. cikke kimondta a véleménynyilvánítás szabadságát. Ahogy fogalmaz:

„Minden személynek joga van a vélemény és a kifejezés szabadságához, amely magában foglalja azt a jogot, hogy véleménye miatt ne szenvedjen zaklatást, és hogy határokra való tekintet nélkül kutathasson, átvihessen és terjeszthessen híreket és eszméket bármilyen kifejezési módon.\"

1991-ben május 3-án tették közzé a Windhoek Nyilatkozatot, amely az afrikai népek szabad és független sajtóhoz való jogát mondta ki. Az ENSZ ezt a napot tette meg a nemzetközi sajtószabadság napjának. Május 3-án világszerte megemlékeznek a munkavégzés közben meggyilkolt újságírókról.

Az UNESCO ugyanezen a napon adja át a Guillermo Cano Sajtószabadság Világdíjat. Az elismerés névadóját 1986. december 17-én gyilkolták meg hazájában, Kolumbiában, mivel lapja, az El Espectador hasábjain kampányt indított a drogkartellek és a politika összefonódása ellen. (A szerkesztőség épületét három évvel később egy merényletben felrobbantották.) Minden évben május 3-án rendezik meg a sajtószabadság napjához kapcsolódó konferenciát is, amelynek keretében a sajtóra leselkedő legújabb és éppen aktuális kihívásokat veszik sorra, miközben a válaszokat keresik. Idén az indonéziai Dzsakartában beszélik meg, miképpen szolgálhatná a szabad sajtó a békés és igazságos társadalmak kialakulását és működését.

A magyar sajtó napja március 15-e, hiszen a pesti forradalmárok ezen a napon hirdették ki a polgári sajtószabadságot, és nyomtatták ki az első szabad magyar sajtótermékeket, a Nemzeti dalt és a 12 pontot.

„Kelj föl rab-ágyad kőpárnáiról, / Beteg, megzsibbadt gondolat! / Kiálts fel érzés! mely nyögél / Elfojtott, vérző szív alatt. / Oh, jőjetek ki, láncra vert rabok, / Lássátok a boldog, dicső napot, / S a honra, mely soká tűrt veletek, / Derűt, vigaszt és áldást hozzatok.”

Így fogalmazta meg az irodalom nyelvén követeléseiket Vörösmarty Mihály még aznap Szabad sajtó című versében, és akkor célt is értek a márciusi ifjak, óhajukat már április 11-én törvénybe foglalták.

Kétségtelen, hogy Magyarországon fizikailag nem ér atrocitás újságírókat, a legtöbb és legváltozatosabb vélemény megjelenhet. Viszont sokkal cizelláltabb, és leginkább egzisztenciális eszközökkel, rengeteg pénzzel vagy épp annak megvonásával a médiapiac befolyásolható. Nem sok derűre ad okot a Freedom House 2017-es jelentése, amely szerint a 100-as skálán négy pontot romlott sajtószabadság-indexünk. Jelenleg 44 pontunk van, a nulla a legjobb osztályzat, a száz pedig a legrosszabb. Előttünk jár például Románia és Bulgária, jóval előttünk Szlovákia. Ezen nem is olyan nagyon érdemes meglepődnünk, ha arra gondolunk, milyen módszerekkel szüntették meg a Népszabadságot, és került annak tulajdonjoga kormányközeli kezekbe, illetve milyen sorsra jutott mondjuk a TV2 és az Origo. Azt is érdemes felidéznünk, miként (nem) jelent meg a kvótareferendum idején a közmédiában a vélemények sokszínűsége.

A világban sem sokkal jobb a helyzet. A rangsort Norvégia vezeti, az utolsó helyeken pedig Észak-Korea és Türkmenisztán kullog. A világ lakosságának mindössze 13 százaléka él olyan országokban, ahol a sajtó szabadsága teljesnek mondható, azaz az állam nem gyakorol sem politikai, sem gazdasági nyomást a sajtóorgánumokra, és a média munkásai is biztonságban végezhetik feladatukat. Ezzel szemben a világ 45 százalékáról mondható el, hogy a sajtó nem szabad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.