Szex, hazugság, bosszúpornó – A Facebook tehetetlen a visszaélésekkel szemben

Kiszivárgott: Zuckerbergék képtelenek megküzdeni a szennyáradattal. A robot mellényúl, a cenzor téved.

Kovács Áron
2017. 05. 22. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegében tehetetlen a Facebook az oldalon zajló szexuális visszaélésekkel szemben – írja a The Guardian című brit lap. Egy kiszivárgott belső dokumentum szerint a közösségi oldalnak egyetlen hónap alatt 54 ezer szexuális zaklatás vagy úgynevezett bosszúpornó ügyében kell eljárnia (utóbbi kifejezés arra utal, ha a sértett korábbi partner meztelen képeket vagy szexuális aktusról készült felvételt tesz közzé).

A belső használatra készült anyag szerint a Facebooknak csak januárban 14 ezer felhasználói fiókot kellett letiltania ilyen típusú visszaélések miatt, és a vizsgált esetek közül legalább 33 esetben gyerekek voltak a sértettek. Ez a szám elsőre nem tűnhet soknak, de a cég még mindig leginkább arra támaszkodik, hogy a felhasználók maguk jelentik a visszaéléseket. Mivel ezt nyilvánvalóan sokan nem teszik meg, a probléma mérete sokkal nagyobb is lehet – főleg, ha hozzátesszük, hogy a Facebook regisztrált felhasználóinak száma mára a kétmilliárdhoz közelít.

Egy meg nem nevezett forrás a The Guardiannek arról beszélt, hogy a szexuális visszaélések kezelése a moderátorok legnehezebb feladatai közé tartozik, nagyon könnyű hibázni, hiszen nagyon összetett területről van szó. Azt a cég is elismeri, hogy eredetileg képfelismerő szoftverrel próbálta kiszűrni a nemkívánatos tartalmat, és nehéz volt vonalat húzni a még elfogadható erotika és a tiltott szexuális tartalom közt.

A felhasználók naponta megtapasztalhatják, hogy ez mennyire igaz. A legtöbben érdekes módon nem úgy, hogy pornográfiára bukkannak a Facebookon, hanem fordítva: néha egészen ártalmatlan dolgokat is törölnek, és emiatt fel is függesztenek felhasználókat. Tavaly októberben például a svéd Cancerfonden alapítvány mellrák elleni kampányát törölték, mert abban rajzolt és stilizált mellek szerepeltek. Az eset nagy port vert fel, ezért a Facebook bocsánatkérésre kényszerült, de jelezte, hogy a robotok alkalmatlanok erre a feladatra.

A cég vezetői számára viszont – a belső dokumentum szerint – nagyobb fejfájást okoznak a szexuális zaklatások és a bosszúpornó. A dokumentum egyik diája arra figyelmeztet, hogy januárban 51 300 feltételezett bosszúpornóra bukkantak. Emellett 2450 esetben felmerült a „sextortion”, vagyis szexuális zsarolás gyanúja.

A cég nem nyilatkozott a The Guardian által idézett jelentésről, arra hivatkozva, hogy minden héten több millió bejelentést kap, de egyedi adatokat nem ad ki. Annyit közöltek csak, hogy folyamatosan felülvizsgálják és javítják a moderálási elveiket.

Ezekről az elvekről egyébként először lehet részleteket megismerni a The Guardian által megszerzett egyik dokumentum alapján. Ezek szerint meg kell engedni a szexualitás mérsékelt megjelenítését, például a nyelves csókot, a ruhában imitált szexet vagy a lényeget pixelekkel kitakaró szexuális aktust, ha azon felnőttek szerepelnek. Önmagában nem kell törölni a szexuális tartalmú kommenteket sem, például, ha valaki azt írja, „Megbaszlak!”, az még belefér, de ha elkezdi részletezni, hogyan tenné, akkor törölni kell.

A The Guardian cikkéből tehát kiderül: a Facebooknak már komoly problémái vannak a köztörvényes bűncselekményt megvalósító posztok kiszűrésével is, automatikus, szoftveres eszközei erre is elégtelennek bizonyulnak. Így elég kérdéses, hogy a sokkal körültekintőbb moderálást kívánó tartalmi szűrésre (például az álhírek kiszűrésére) hogyan lesz kapacitása a közösségi oldal moderátorainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.