Minden eddiginél többet tudhat meg a nyilvánosság a Facebook belső moderációs elveiről és etikai szabályzatáról: a The Guardian újságírói mintegy száz belső dokumentumot – oktatóanyagot, tankönyvet – szereztek meg és elemeztek, hogy feltárják a közösségi média óriásának működési elveit.
A The Guardian cikkéből nyomasztó kép rajzolódik ki: a Facebook munkatársai olyan adat- és profilmennyiséggel küzdenek, amely lassan meghaladja kapacitásaikat. Egy moderátornak mindössze 10 másodperce van arra, hogy eldöntse, jogsértő tartalmat lát-e, az emberi tudást pedig nem helyettesíthetik a sok esetben hibásan döntő algoritmusok.
A Facebook-moderálást nehezíti, hogy heti szinten legalább 6,5 millió hamis profilt kell kiszűrniük a médiavállalat munkatársainak; ennél persze jóval többet is találhatnának, de hetente ennyiről kapnak jelentést. Szintén komoly kihívást jelent a Facebook moderátorainak a bosszúpornó cenzúrázása, ami tömeges jelenséggé vált a közösségi oldalon.
Épp ezért sok tartalmat nem is tekintenek eleve tiltottnak, illetve megkérdőjelezhető módon döntenek az egyes anyagok cenzúrájáról – írja a The Guardian. A Facebook-irányelvek szerint például
Az ügy kapcsán a Facebook is elismerte, nem minden kellemetlen vagy felkavaró tartalom sérti a közösségi felület szabályzatát.
„Kétmilliárd felhasználónk van nagyon eltérő kultúrával és megosztási szokásokkal, nehéz volt megszabni azt a határt, hogy mit tekintsünk megengedettnek – mondta a Guardiannek Monika Bickert, a Facebook globális szabályzati vezetője. – Mindegy, hol húzzuk meg a határt, mindig lesz egy szürke zóna, amelyről nehéz eldönteni, hogy a tiltott vagy a még elviselhető kategóriába tartozik.” Bickert ugyanakkor hangsúlyozta, hogy felhasználóik teljes körű védelmére törekednek.