Napi 50 millióra büntetnék a törvénysértő médiumokat

A Jobbik azért kér szigorítást, mert némely lapok a jogerős ítélet ellenére sem közölnek helyreigazításokat.

Hutter Marianna
2017. 08. 17. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egy sajtótermék a jogerős bírósági határozat ellenére sem tesz eleget helyreigazítási kötelezettségének, naponta 5 milliótól 50 millió forintig terjedő bírságot kellene kiszabni rá a Jobbik legújabb javaslata szerint. Dúró Dóra, a párt országgyűlési képviselője szerdán adta be erre vonatkozó törvénymódosító javaslatát a parlamentnek. Az elképzelés szerint a pénzbírságot a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szabhatná ki.

Dúró Dóra azzal indokolta az indítványt: az elmúlt időszakban sajnálatos tapasztalat volt, hogy némely nyomtatott és internetes sajtótermékek a jogerős bírósági határozatban foglalt kötelezettség ellenére nem tették közzé a helyreigazítást. Így szerinte az új szabályozás segítene abban, hogy az érintett médiaszolgáltatókat a bírói döntések betartására sarkallja.

A párt állítása szerint csak júliusig 60 helyreigazítási pert nyertek a kormányhoz köthető médiával szemben, és honlapjukon külön rovatot indítottak a megnyert sajtópereikkel kapcsolatos hírek számára. Ezenfelül több mint tíz esetben végrehajtási eljárást is kellett kezdeményezniük, miután a jogerős ítélet ellenére sem tették közzé a helyreigazítást. Mint egy korábbi nyilatkozatban a párt közölte, a törvény be nem tartásában „élen jár a gyér olvasótáborral rendelkező, közpénzen eltartott Magyar Idők és a Ripost nevű termék”.

Ennek következményeképpen arra is volt példa, hogy százezer forintos pénzbírságot szabott ki a Pesti Központi Kerületi Bíróság a Magyar Idők főszerkesztőjére, Gajdics Ottóra. A párt ezt akkor úgy kommentálta: „A fideszes pártsajtóra egyébként jellemző ez a magatartás, hiszen hiteltelenségüket (sic!) csak úgy tudják megőrizni, ha nem közlik az igazságot, nem tartják be a törvényeket”.

A Jobbik képviselője már pár hete is tartott sajtótájékoztatót a kormánypárti sajtóval történő hadakozásával kapcsolatosan. Ekkor a Lokál nevű lapnak otthont adó irodaházon lévő névtáblára helyeztek el egy „hazugságbizonyítványt”. Eszerint „a Habony-művek a magyar médiaviszonyok lealjasítása érdekében végzett elévülhetetlen munkájával kiérdemelte a hazugsággyár címet”.

Legutóbb a TV2 Tények című hírműsorával gyűlt meg a baja a pártnak. Igaz, ezúttal nem a helyreigazítás elmaradása miatt, hanem mert hírblokkjában a műsor nem közölte a Jobbik álláspontját. Emiatt a médiatanácshoz fordultak, amely el is marasztalta a csatornát, és kötelezte őket a kimaradt álláspont közzétételére.

Ugyanakkor nem a Jobbik az egyetlen ellenzéki párt, amely sorozatban nyer pereket a kormányközeli sajtóval szemben. Juhász Péter, az Együtt politikusa (jelenleg elnöke) tavaly decemberben 12 helyreigazítási pert is nyert a TV2-vel szemben, miután hamisan híresztelték róla, hogy Portik Tamásnak dolgozik. Miután helyreigazítási kötelezettségeinek a csatorna nem tett eleget határidőre, Juhász idén februárban végrehajtást kért a TV2 ellen. A Juhász–Portik-ügybe egyébként nemcsak a TV2-nek, de a Magyar Időknek és az Origónak is beletört a bicskája, ezek az orgánumok is kénytelenek voltak helyreigazítást közölni a témában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.