Elvesztette első fokon a Magyar Helsinki Bizottság az MTI ellen indított sajtóperét, ám a Fővárosi Törvényszék ítélete döntő fontosságú lehet a hasonló ügyekben: a bírói testület ugyanis kimondta, hogy az MTI valójában válogatja a hozzá beérkezett kormányzati és pártközleményeket – így helyreigazításra is kötelezhető.
Az ügy előzménye, hogy a Kormányzati Tájékoztatási Központ december 8-án a bizottság szerint képtelen vádakat megfogalmazó közleményt adott ki. A kommünikét az MTI OS közölte, és átvette tőle számos orgánum. „A kormányközlemény agresszív hangvétele különösen annak fényében volt feltűnő, hogy a közpénzből működtetett MTI OS korábban ilyen-olyan okokra (leginkább személyiségi jogok megsértésére) hivatkozva tagadta meg például az Orbán Viktort, Mészáros Lőrincet, Tiborcz Istvánt vagy Habony Árpádot bíráló nyilatkozatok közlését. A Magyar Helsinki Bizottság ezért próbapert indított, és beperelte az MTI-t működtető Duna Médiaszolgáltató Zrt.-t” – írja a Magyar Helsinki Bizottság.
A sajtóperben az alperes távirati iroda arra hivatkozott, hogy még ha a különös szűrőjén átment hírek közzétételével „esetleg” valótlan tényeket híresztelne is az MTI OS, helyreigazítási kötelezettséggel akkor sem tartozik, mert a közzétett híreket nem ők írják, ezért szerintük nem is szerkesztik. Márpedig felelősség a törvény alapján csak szerkesztés esetén áll fönn; egyébként pedig a konkrét esetben semmi akadálya nem lett volna a Magyar Helsinki Bizottság cáfolata közlésének.
Csakhogy a Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítélete szerint az MTI OS a közlemények közötti válogatással valójában szerkesztést végez, és így helyreigazításra kötelezhető. Vagyis ha az ítélet jogerőssé válik, az MTI-vel szemben is felléphetnek azok, akikkel kapcsolatban az MTI OS által közölt közlemények valótlan, esetleg sértő tényeket tartalmaznak.
A Fővárosi Törvényszék ezzel együtt elutasította a Magyar Helsinki Bizottság keresetét, mondván, a helyreigazítást pótolhatta volna az, ha a civil szervezet az MTI OS-sel fennálló szerződése alapján cáfolatot tesz közzé ugyanezen a felületen. Vagyis bár a pert első fokon elveszítette a szervezet, azért a bíróság elvi éllel kimondta, hogy az MTI OS a korábbi gyakorlattal szemben helyreigazításra kötelezhető.
Az ítélet után mégis meglepő fordulatot vett az ügy: a Magyar Helsinki Bizottság január 23-án megpróbálkozott az MTI OS-nél azzal, hogy a cáfolatát közölje a Kormányzati Tájékoztatási Központ valótlan állításairól, ám az MTI Országos Sajtószolgálata megtagadta. Az MHB ezért tervei szerint megfellebbezi a Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletét is.