Az oroszok fele az állambiztonsági szolgálatoknál helyezné el a gyerekét

Vonzóvá váltak az erőszakszervezetek.

Stier Gábor
2018. 02. 03. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg a múlt század \'90-es éveiben az orosz gyerekek többsége prosti vagy maffiózó szeretett volna lenni, addig mára az állami szektorban képzeli el a jövőjét. Nem jelentenek ez alól kivételt az állambiztonsággal foglalkozó szervezetek sem. Míg negyedszázada a KGB szitokszó volt, addig ma jellemző, hogy az ismert focista Andrej Arsavin felesége szorult helyzetében azzal kérkedik, hogy ő az Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB őrnagya.

A Társadalmi Vélemény Alapítvány (FOM) friss felmérése is azt mutatja, hogy a titkosszolgálatok népszerűsége az elmúlt hét évben másfélszeresére nőtt, az oroszok fele pedig az állambiztonság szervezeteiben helyezné el a gyerekét. E különleges szolgálatok népszerűsége összefügg a sajtóbeli megítélésük pozitív irányú változásával és a jelenlegi feszült nemzetközi helyzettel is. Mint Grigorij Kertman, a FOM vezető elemzője elmondta, a változást jelentős mértékben segíti, hogy a médiában megváltozott a hozzáállás a sztálinizmushoz: a lakosság 40 százaléka nem támogatja, de elfogadja és kényszerű eszköznek tartja a repressziót is. Az Oroszországra ma nehezedő nemzetközi nyomás miatt is ráadásul egyfajta hősi mítosz lengi körül az erőszakszervezeteket.

Az 1990-es évek végén az állambiztonsági szolgálatokhoz az oroszok 25 százaléka viszonyult elfogadóan, míg 34 százalékuk negatívan. A megítélésük azóta jelentősen javult. Ma a megkérdezettek 66 százaléka pozitívan ítéli meg e szervezeteket, amelyek tevékenységével csupán 12 százalék elégedetlen. Jelentősen, a 2001-es 42 százalékról 69-re emelkedett az állambiztonságnál végzett munka presztízse is. A 17 évvel ezelőtti 29 százalékkal szemben a megkérdezettek 45 százaléka elismerte, szeretné, ha gyereke vagy unokája e területen dolgozna, míg 33 százalék elutasítja. A legtöbben (76 százalék) a 18 és 30 év közötti korosztályokban tartják vonzónak a munkát a titkosszolgálatoknál, míg a 60 év felettiek körében 59 százalék ez az arány.

Mindezt az állam folyamatos dicsőítésének és a megnövekedett konformizmusnak tudja be Nyikita Petrov, a Memorial elnökhelyettese, felhívva a figyelmet arra, hogy ezeket a számokat nem érdemes abszolutizálni, hiszen minden nagyon gyorsan változik. Petrov szerint a fiatalok azt érzik, hogy a hatalmi struktúrákban dolgozni manapság előnyös és komfortos, a „szolgálatokat” az állam nagy becsben tartja, s ezek a szervezetetek egyben szociális liftként is működnek.

Az is árulkodó, hogy a megkérdezettek valamivel több mint harmadának dolgozik rokona vagy ismerőse az állambiztonsági szolgálatoknál, 2 százalék még azt is elismerte, hogy ő is kapott már ajánlatot. A felmérésben részt vevők 47 százaléka úgy látja, hogy „szolgálatoknál” végzett munka pozitívan befolyásolja az emberekhez való viszonyulást. Az oroszok többsége a problémákat is a biztonsági rendszer működésének hiányosságaiban látja, a válságot egyértelműen az Oroszországra nehezedő külső nyomás számlájára írja 65 százalékuk.

Leontyij Bizov az akadémia szociológiai intézetének munkatársa úgy látja, ezt a meggyőződést alapjában az ellenségképet felerősítő és az ezzel szemben a „szolgálatok” szerepét hangsúlyozó propaganda alakítja ki. A szakértő ijesztőnek látja ezt, ugyanis eltorzított képet ad a világról, és eltakarja a hatalom hibáit. S hogy miért akarja az oroszok fele a gyerekét az állambiztonsági szolgálatok felé terelni? Bizov szerint erre a válasz nagyon egyszerű. Ma Oroszországban a „szilovikokat” tartja mindenki az uralkodó kasztnak, aki bekerül, annak biztosított a jövője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.