Akik a tűzzel játszottak

Volt, aki a megtorlásoktól véres 1957-es évben is grandiózus emlékművet állított a forradalomnak.

Veczán Zoltán
2015. 10. 23. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs írásos nyoma, hogy bárki más ilyen bátor tettre vállalkozott volna, mint a szombathelyi arborétum vezetője, Bánó István – mondta az MNO-nak Tóth Eszter Zsófia, a Veritas Történetkutató Intézet tudományos főmunkatársa. A Kámoni Arborétum egykori igazgatója – aki nem mellesleg kiváló szakember és a háború alatt lepusztított kert felvirágoztatója is volt –

már az 1956-os forradalmat követő évben „rejtjeles” emlékművet állított az eseményeknek.

Bánó 54 tujafacsemetét ültetett el szomszédos parcellákban olyan módon, hogy a facsoportok száma kiadja 1956. X. 23-át. Az első '56-os emlékmű megalkotójáról nemrég átadott szobra mellett ez a tábla is megemlékezik:

Bár az erdőmérnök példáját ebben a formában – mármint tartós, fizikailag is álló emlékmű felállítását – senki sem követte, így is akadt néhány bátor megemlékező, aki – ha életét nem is, de – egzisztenciáját kockára tette '56 emlékéért – mondta el Tóth Eszter Zsófia.

Az ismertebbek közé tartozott az akkor történelemtanárként dolgozó idősebb Antall József esete 1957. október 23-án, a forradalom első évfordulóján. Ekkor a Toldy Gimnáziumban az osztály, amelyet tanított, az óraközi szünetekben a folyosó fala mellett állva, néma tüntetéssel emlékezett meg az '56-os eseményekről.

Emiatt Antallt meghurcolták, elbocsátották, két diákját, Jeszenszky Gézát és Kapronczay Károlyt érettségije után két évig nem vették fel semmilyen egyetemre.

A titkosszolgálat által szigorúan megfigyelt Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban a harmadikosok Karsai Géza magyar–történelem szakos tanár óráján évről évre a Himnusz eléneklésével, imádsággal emlékeztek meg az ’56-os forradalom áldozatairól. Végül az 1961-es eset után az Állami Egyházügyi Hivatal vizsgálatot rendelt el, az igazgatót leváltották, két tanárt évekre kitiltottak a bencés rendből, a történelemtanárt nyugdíjazták, két diákot – Szentmihályi Szabó Pétert, és Cserháti Károlyt – az ország összes katolikus középiskolájából kizárták.

Bár a megtorlások kegyetlensége – a kivégzések, bebörtönzések, verések – sokakat eltántorított a hasonló akcióktól, szűkebb körben mégsem volt olyan szokatlan az ilyesmi – emlékeztetett a Veritas főmunkatársa: sok házban világítottak a gyertyák az ablakban november 4-én, a kivégzettek családtagjai pedig rendszeresen látogatták a jelöletlen sírokat. Sok családban felelevenítették a valódi történéseket az állami propagandával szemben, elővették az ereklyéket – a rejtegetett lyukas zászlókat, a ledöntött Sztálin-szobor szuvenírként hazavitt darabjait – sorolta. Az állami propaganda egyébként megpróbálta valamilyen formában elmosni a felelősséget a – korabeli terminológiával élve – „sajnálatos októberi események” kapcsán, és erre megvoltak a bevett formulák. A Köztársaság téri sortüzek oka például eszerint az volt, hogy a békés tömeg közé provokátorok vegyültek, akik szovjetellenes jelszavakat skandáltak, és kiszabadultak a börtöntöltelékek, a szovjet hadsereg beavatkozása így elkerülhetetlen volt.

Érdekes volt a tanárok szerepe az emlékezésben. Sokan átugrották ezt a részt a történelemórákon, mások – nem félve a diákok között megbúvó besúgóktól – nyíltan beszéltek a forradalomról.

A rendszer mindenesetre évről évre rettegve várta a forradalom évfordulóját – sok „bajkeverőt” megelőző céllal, mondvacsinált indokokkal be is gyűjtött a rendőrség minden október 23-án, illetve március 15-én.

A szamizdat irodalom, illetve a Szabad Európa Rádió is rendszeresen megemlékezett '56-ról – mondta Tóth –, majd a nyolcvanas években enyhült az állami kontroll, az évtized elejétől az egykori Petőfi-körös Hegedűs B. András szűkebb baráti körben interjúkat készített az események résztvevőivel, 1986-ban titkos lakás-összejövetelen találkoztak az egykori Munkástanács vezetői a demokratikus ellenzékkel. Az irodalmi élet résztvevői sem maradtak némák, alig-alig burkolt célzásokkal teli verseik közül az egyik legismertebb talán Nagy Gáspár Öröknyár: elmúltam 9 éves című, 1983-as verse, amelyben néven nevezendő gyilkosokról, eltemetendő csontokról ír, Nagy Imre monogramja pedig hat alkalommal is el van rejtve a rövid műben.

A magyar emigráció és a nemzetközi kapcsolatokkal bíró ellenzékiek is napirenden tartották a témát; Ronald Reagantől Václav Havelig számos prominens személyt foglalkoztatott a magyarok ügye. A hazai nyilvános főhajtások kezdetei a rendszer végnapjaival estek egybe: 1987. október 23-án és '88 július 16-án, Nagy Imre kivégzésének 30. évfordulóján Budapesten Mécs Imréék szerveztek kisebb tüntetéseket. Utóbbit a rendőrség a Szabadság téren erőszakkal szét is oszlatja – ez volt egyébként az utolsó ilyen rendőri erőszakkal végződő megmozdulás a rendszerváltás előtt – húzta alá a kutató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.