Mi bohócok vagyunk, a szerbek disznók

Továbbá pökhendi angolok, kutya németek és Európa képzelt újrafelosztása az első világháborús térképeken.

Veczán Zoltán
2015. 10. 28. 12:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 675 első világháborús térképet őriznek, ebből 103 magyar, 473 német, a többi pedig francia, holland, angol, horvát, olasz nyelvűek – sorolta Samu Botond, a térképtárlat bemutatója. A kiállítás kapcsolódik az Országos Széchenyi Könyvtár nagy kiállításához (Propaganda az első világháborúban) is, bár az főleg a magyar hátország propagandáját mutatja be.

Mint mondta, az első világháborúban szerveződött először igazán központi minisztériumok, irodák hatáskörébe a propaganda és a cenzúra. A számos nemzeti jelleg mellett azért közös, hogy

„mindkét oldal propagandistái igyekeztek az ellenséget dehumanizálni, karikatúrákkal és az ellenség területi követeléseinek eltúlzásával”

 

Európa újrafelosztása volt az egyik központi kérdés (főleg a britek riogattak előszeretettel a német követelések eltúlzásával, de a franciák is szívesen mutatták saját elképzeléseiket Európa jövőjéről.

 

A területi újraosztások víziói a hátország elrettentésére, aktivizálására szolgáltak, illetve a még semleges országokban akartak félelmet kelteni, az ellenség területeinek felosztásával pedig az eljövendő világrenddel biztatták a hátországot (az alábbi riogatós térkép nem is sokban különbözik a fentebbi franciától...).

Külön érdekesség volt a holland vízi védművekről és erődökről készült térkép – a vizesárkok sok helyen csak 40 centiméter mélyek voltak, de térképen legalább jól mutattak. Izgalmas – mondta Samu –, hogy bár a német gyarmatbirodalom messze elmaradt az angoltól vagy a franciától, és az itt vívott háborúk is eltörpültek a kontinensen zajló cselekményekhez képest (a legvéresebb a kameruni háború volt a maga négyezer halottjával), az angol propaganda szívesen büszkélkedett el a meghódított hatalmas területekkel.

 

A karikatúra volt a másik nagy szimbolikus fegyvere a propagandistáknak. Az antant oldalán a németeket előszeretettel ábrázolták hunokként, barbárokként, míg a németek az angolokat pénzéhes, rabszolgatartó kalmárokként, akik az egész világot rabláncon tartják.

 

Az ellenséges országok jellemzően állatokként jelennek meg a térképeken, sokszor jelen vannak az adott ország szimbólumai, jelszavai is. A semleges országok általában élénk megfigyelőként vannak feltüntetve.

Érdekes vonulat még a „szent háború” elképzelése – húzta alá Samu – a Heilige War a németek részéről a török szultán bevonásával az angol, illetve francia gyarmatok muzulmán lakosságának fellázítása lett volna, de a motívum megjelenik francia oldalról is a katolikus ország és a protestáns német birodalom harcaként is, illetve a központi hatalmak oldaláról még az ortodox oroszok elleni nyugati kereszténység hadjárataként is.

 

A „harci térképek” egyébként megjelentek újságmellékletekként, atlaszokként is, és sokszor csupán iskolai atlaszok, politikai vagy vízrajzi térképek utánnyomásai voltak. De megfigyelhető a háborús térkép megjelenése kereskedelmi célokból is, például a Freund cukrászda szórólapján. Emellett jutott szerep még a személyi kultusznak is, Vilmos német császárt, Ferenc Józsefet és IV. Károly királyt is sokszor ábrázolták.

 

Figyelemre méltóak az atlaszborítók is, például a fenti, 1916-os francia kiadáson már az egész földet behálózó lövészárkok nyomán nem sok hely jut az optimizmusnak, ahogy az ajánlóképünknek választott, német–osztrák–magyar atlaszborítón a lángoló háttér előtt elszántan álló katonák arcán sem.

A rendezvényen megjelent Jeszenszky Géza volt külügyminiszter egyébként azt is felvetette: 1918 nyarán komoly propaganda-hadjárat indult az antant részéről, ami hozzájárult a frontok felbomlásához. Samu ezt annyival egészítette ki, hogy valóban nagy szerepe volt a propagandának, mindkét fél szívesen hivatkozott is rá, de mindenható azért nem volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.