Nem az igazságot ismerjük Tutanhamon sírjáról?

Tudósok szerint az egyiptomi kormány szándékosan nem hoz nyilvánosságra bizonyos adatokat.

MTI
2016. 05. 13. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nicholas Reeves brit régész tavaly nyáron állt elő azzal, hogy Tutanhamon 1922-ben a Királyok völgyében felfedezett sírkamrájának falait nagy felbontású digitális képalkotási eljárással megvizsgálva talált két befalazott és mindeddig észrevétlenül maradt átjárót, amelyek egyike mögött egy raktárhelyiség, a másik mögött viszont szerinte Nofertiti sírja rejtőzhet. A felfedezés új reményt jelenthetne a gyengélkedő egyiptomi turisztikai ipar számára.

A National Geographic Society (NGS) márciusban végzett újabb radarvizsgálatot a sírban, és az eredményeket az egyiptomi műemlékvédelmi minisztériumnak továbbította, amely azonban még mindig nem hozta nyilvánosságra a jelentést – írta a The Guardian című brit lap internetes oldala. Tudósok most azzal vádolják az egyiptomi kormányt, hogy szándékosan hallgatja el az eredményeket, mert azok cáfolják a rejtett kamrákkal kapcsolatos elméletet és politikai belharcokat eredményezhetnek Kairóban.

Az amerikai szakértők adatainak elemzésére felkért kaliforniai geofizikus, Dean Goodman a National Geographic Societyvel kötött megállapodására hivatkozva nem nyilatkozik az ügyben. A National Geographic honlapja azonban a kutatót idézve korábban azt írta, hogy nem találtak üreges kamrát a sírban. „Ha lett volna ilyen, akkor erős visszaverődést tapasztalunk. De egyszerűen nem létezik” – mondta a szakember.

Reeves elméletét látszottak alátámasztani viszont a Vatanabe Hirokacu japán szakértő által márciusban bemutatott radarfelvételek, amelyek világosan kimutatták a két helyiséget. Ezek az eredmények azonban megkérdőjelezhetőek, mivel Vatanabe nem volt hajlandó megmutatni a nyers adatokat, amelyekből levonta konklúzióit.

Nofertitiről DNS-vizsgálatok eredménye alapján egyes tudósok feltételezik, hogy ő volt Tutanhamon anyja. Más elméletek szerint viszont mostohaanyja volt. Az bizonyos, hogy Nofertiti volt Tutanhamon apjának, Ehnatonnak a fő felesége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.