Nándorfehérvár: nagyon jól jött a törökök bénázása

Hunyadiék hősiessége mellett a szultán három fatális hibája és sok szerencse kellett a fényes diadalhoz.

Veczán Zoltán
2016. 07. 21. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nándorfehérvár a középkori Magyarország déli kulcsa volt: közel s távol sehol egy valódi erősség Budáig, viszont számos folyó folyik a közelben, amelyek segítségével gyorsan elérhető tulajdonképpen az ország egész belseje – mondta el a témában könyvet is jegyző Cseh Valentin történész. A hegyfok, amelyre épült, valamint a Duna és a Száva komoly védelmet kölcsönzött a tizenöt hektáros, óriási várnak, mindemellett az utánpótlási útvonalat is biztosította számára. II. Murád szultán már 1440-ben megpróbálkozott egy ostrommal, sikertelenül; helyi erők állandóan, szultáni seregek még kétszer próbálták lebírni az erősség védelmét, 1456-ban, majd 1521-ben.

Az 1456-os ostrom kiemelt jelentőséggel bírt: három évvel korábban

II. Mehmed szultán elfoglalta Konstantinápolyt, ami sokkolta a már akkor is eléggé megosztott keresztény világot.

A keresztény Európát megrázták a történtek, még ha ez sokszor csak szép levelekben merült is ki, valós segítséget nem nagyon adtak az uralkodók a balkáni kisállamoknak – vagy éppen a törököket az 1390-es évek óta feltartóztató magyaroknak. Most viszont az érdeklődés homlokterébe került Nándorfehérvár, mindenki tisztában volt vele, ha a vár elesik, azzal nemcsak hazánk észak-balkáni hatalmi helyzete omlik össze, de az ország és az egész nyugati világ veszélybe kerül.

Szerencsétlen pillanatban jött a szultán támadása: az országban viszály dúlt. Hunyadi Jánosnak – aki ekkor már nem volt Magyarország kormányzója, „csupán” országos főkapitány – szabályos katonai erődemonstrációt kellett tartania az 1456-os országgyűlésen. Csak így tudta ugyanis a rivális főúri hatalmi tömböket megfékezni.

Isten katonája

Ahhoz, hogy Cillei Ulrikkal kibéküljön, például V. László király, valamint Carvajal pápai legátus közbenjárása kellett. Viszont a késlekedés miatt a főkapitány csupán a Délvidék erőiből tudta megszervezni Nándorfehérvár védelmét, illetve ekkor már felmentését, amiatt, hogy II. Mehmed szultán serege ostrom alá vette az erősséget, mire Hunyadiék odaértek.

Szilágyi Mihály várkapitány 6-7 ezer katonája így a várban rekedt. A főkapitány 12 ezer katonája és a hasonló létszámú – vagy több tízezres –, de gyengén felfegyverzett, az olasz Kapisztrán János vezette keresztes had indult felmenteni a szorongatott erősséget.

II. Mehmed seregét a korabeli elbeszélések, források 100-200 ezer fősre teszik. Ezt Cseh túlzásnak tartja, szerinte 50-55 ezer főnyi fegyverforgató és körülbelül 15 ezer fős kisegítő személyzet lehet reális.

Azaz a törököknek megvolt az erejük, hogy elfoglalják a várat. Azonban a szultán súlyos, stratégiai hibákat ejtett.

A török flotta Zimony magasságában elzárta a Dunát, hogy ne juthasson utánpótlás a várba északról, azonban nem hagyott ott szárazföldi alakulatokat a hajók védelmére. Így amikor július 14-én a magyar naszádhad nekirontott a török hajóknak, Hunyadi és Kapisztrán emberei pedig a partról támadták le a törököket, valóságos mészárlást rendeztek a szultán seregében. Ehhez csatlakoztak még a várbeli szerb sajkások, akik adott jelre hátba támadták a törököket. Így sikerült feltörni az ostromgyűrűt, a várba pedig özönlött az utánpótlás és a felmentő sereg.

Bár Hunyadi később leírta, hogy a török addig ágyúzta a várat, hogy az „inkább mező már, mint erősség”, és Marko Popovic szerb régész kutatásai komoly károkat mutattak ki a várban, az ágyúgolyók korántsem tudták eléggé hatékonyan előkészíteni a várfalakat a rohamhoz. Ráadásul a védők folyamatosan visszaépítették éjszaka, amit a törökök nappal leromboltak. Tizenhét napig, 1456. július 20-ig ágyúzták a falakat a törökök, majd másnap rohamra indultak.

A támadás délutántól a következő nap hajnaláig tartott, és voltak pillanatok, amikor majdnem sikerrel jártak – a fellegvár kapujából Hunyadi kipróbált lovasai verték vissza az oszmánokat. A legendagyártás kedvelt időpontja ez: sokan a fellegvár egyik tornyán látták imádkozni Kapisztrán Jánost – aki ekkor valójában a Száva partján táborozott emberei egy jó részével –, illetve ekkor született meg a sosem élt Dugovics Titusz alakja is, a sok-sok ezer keresztény önfeláldozása szimbólumaként.

Mindenesetre

Hunyadiék hajnalra ádáz tusa és rengeteg vérveszteség árán kiszorították a törököket.

Az oszmán tüzérség személyzetét keresztény zsoldosok alkották – csakúgy, mint ágyúkészítőik zömét, a Konstantinápoly falait lerontó ágyúkat egy Orbán nevű erdélyi szász mester öntötte. A szultán pedig nem rendelt kellő erőket a védelmükre – már ha hibaként róható fel, hogy II. Mehmed nem számított a váratlanul megjelenő keresztes hadseregre csapatai oldalában. A keresztény pattantyúsok azonban meglátva Kapisztrán embereit inkább menekülőre fogták, tudták, hogy az árulóknak nincs kegyelem.


Ugyanis – dacára Hunyadi parancsának, aki pihentetni akarta kimerült seregeit – néhány keresztes kiszökött a várból, és megfutamított egy török felderítő csapatot. A sikeren felbuzdulva egyre több társuk ment ki a várból, és kelt át a folyón, Kapisztrán pedig hiába próbált utánuk menni és lebeszélni őket az esztelen vállalkozásról, társaik azt hitték, hogy immár vezérük is a roham élére állt, és hamarosan a komplett keresztes sereg megindult az oszmánok oldala felé. Ekkor már Kapisztrán is fellelkesült, Szilágyi is hiába csitította – Hunyadi éppen egy naszádon tartott szemlét –, a keresztesek pedig immár vezérük parancsára, teljesen irracionális módon megrohanták a törököket, és csodák csodájára meg is futamították őket, elfoglalva a már említett keresztény lövegállásokat, Hunyadi pedig már nem tehetett mást, rohamra parancsolta fáradt embereit, hogy elkerülje a keresztesek pusztulását a török ellentámadás miatt. Így végül, kirontva a várból, az elfoglalt ágyúkat a törökök ellen fordítva sikerült két tűz közé venni az oszmánokat. Bár II. Mehmed nem akart megfutamodni, végül megsebesült, így a török sereg maradékaival mégis visszavonult.

Azaz teljessé vált a magyar diadal, Nándorfehérvár és ezzel az ország is megmenekült.

Végül azonban ezt nem sikerült hosszabb távon kihasználni: a győztes hadvezér, Hunyadi János 1456. augusztus 11-én meghalt abban a járványban, amely már az ostrom alatt is tizedelte a seregeket. Az viszont nem igaz, hogy ez a győzelem alkalmat adhatott volna a török teljes kiűzésére a Balkánról, ehhez túl erősek voltak a muzulmán seregek Európában. Cseh Valentin szerint azonban arra elég lett volna, hogy felszabadítsuk legalább Szerbia egy részét, és vele együtt szövetségeseink-hűbéreseink, Havasalföld és Bosznia is levegőhöz jusson és megerősödjön a török ellenében.

II. Mehmedék ugyanis nem pihentek: 1459-ben bevették Szendrő várát, így tényleg Nándorfehérvár maradt az utolsó igazi keresztény erősség az útjukban. Majd a hatvanas években Bosznia déli részét hódoltatták meg, csak az északi rész talált menedéket Mátyás király fennhatósága alatt.

A diadallal mindenesetre a magyar végvár és vele a nyugati világ hét évtizedre megmenekült az oszmánoktól. Ünnepelt Európa, a magyarság pedig joggal kapcsolta össze a III. Callixtus pápa által elrendelt, a keresztény seregeket küzdelemre buzdító déli harangszót a győzelemmel.

Amikor 1521-ben az ereje teljében lévő Oszmán Birodalom seregei megérkeztek az ország kapujához, tanulva 1456-ból, először Zimony várát foglalták el, hogy ne ismétlődhessen meg a korábbi kudarc. Bár a vár felmentésére ekkor már nem került sor, Szulejmán szultánnak így is több hónapjába telt az erősség bevétele.

Nándorfehérvár végül 1521. augusztus 29-én esett el – napra pontosan öt évvel a mohácsi csata előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.