Miért nem készült el a nácik atombombája?

Eldugott vidékeken, az isten háta mögött képezték ki a norvég ellenállás legjobbjait.

B. Kovács Gergely
2017. 01. 30. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Skócia északkeleti részén, a Cairngorm hegység lábánál fekvő Drumintoul Lodge elsőre olyan, mintha egy gazdag család kúriája volna. Nem csoda – hiszen az is. A Viktória királynő korában épült vadászház a skót Rothiemurchus földesurak tulajdonában állt. Ha a házhoz vezető magánút nem rettentené el a betolakodókat, a szélén álló két őrbódé már biztosan.

Utóbbiak a 40-es években épültek. Arra az esetre, ha a németek benyomulnának a területre.

A BBC munkatársait körbevezető John Peter Grant – Dysart grófja – hozzáteszi: azért épült kettő, hogy ha az egyiket kiiktatnák, egy maradjon. Pedig a keleti Felföldön, Nagy-Britannia legnagyobb nemzeti parkjában fekvő területnél nehéz nyugodtabbat, békésebbet elképzelnünk. Itt van az Egyesült Királyság öt legmagasabb hegycsúcsa közül négy, a hideg gyakran sarkvidéki, a sűrű erdők borította táj alig húszezer ember otthona.

A Drumintoul Lodge és két másik közeli kúria, a Glenmore Lodge és a Forest Lodge kiemelt szerepet játszott a nácikkal szembeni ellenállásban a II. világháború idején.

A Churchill titkos hadseregeként emlegetett Különleges Hadműveletek Végrehajtó Egységét (Special Operations Executive – SOE) azért hozták létre, hogy állampolgárságtól függetlenül kiképzést nyújtson a szövetségesek ellenállóinak, akiknek aztán külföldön kellett nácik elleni szabotázsakciókat végrehajtaniuk. Az országszerte működő kiképzőbázisok tekintélyt parancsolók voltak, a németek is nemzetközi gengszteriskolákként emlegették őket.

A Cairngorm Nemzeti Parkban STS 26 fedőnéven működő bázison képezték ki a gerillaháborúra a Norwegian Independent Company 1, azaz ismertebb nevén a Linge-csoport titkos ügynökeit. Az ő nevükhöz kötődik a SOE talán legsikeresebb szabotázsakciója: a norvég ellenállók James Bond-i akcióban semmisítették meg a németek nehézvízbázisát, amely nélkülözhetetlen lett volna ahhoz, hogy atombombát fejlesszenek.

A többi kiképzőbázishoz hasonlóan az STS 26 is teljes titokban működött. Bár ahogy Erling Lorentzen, a ma 93 éves norvég veterán felidézi: ő és honfitársai eljártak néha a közeli Nethy Bridge-be, illetve Aviemore-ba. A péntek esti táncmulatságokra vagy egy vacsorára. A németek tudtak a bázisok létéről, de hollétükről és az ügynökök kilétéről nem. A résztvevők az életüket kockáztatták, hiszen Hitler 1942-ben világossá tette: azonnal kivégeztet minden elcsípett ügynököt. Ha hazájukban, Norvégiában buktak le művelet közben, rokonaikat, akár egész falujukat is meggyilkolhatták. Amikor 1942 áprilisában két norvég ügynök besúgás miatt lebukott, a németek kíméletlen bosszút álltak: Telavag halászfalut a földdel tették egyenlővé, a férfiakat megölték, az időseket, a nőket és a gyerekeket deportálták, a halászhajókat elsüllyesztették.

A Linge-csoport Martin Linge kapitányról kapta a nevét, aki az alakulat első vezetője volt, és maga is az STS 26-ról került ki. Lorentzen 17 évesen csatlakozott az ellenálláshoz, amelynek 1942-re már jól ismert tagja volt. A Gestapo üldözőbe vette, de Svédországon át el tudott menekülni. Onnan került Skóciába, egy éven keresztül vett részt a kiképzésben. Amikor visszatért hazájába, az ellenállást szervezte, és személyesen is részt vett akciókban. Mire véget ért a világháború, a 23 éves Lorentzen már egy 800 fős alakulat parancsnoka volt.

– Jól emlékszem Skóciára – idézte fel. – Amikor megérkeztünk, felsóhajtottam: jó, hogy végre Angliában lehetek, amire azonnal jött a válasz a sötétből: „Uram, ez Skócia!”

Akárcsak a háború végére már 500 fős Linge-csoport tagjai, Lorentzen is kapott kiképzést más szigetországbeli helyszíneken is. Ez igen kemény volt. – Napi kiképzésünk része volt a lövészet, a „néma gyilkosság” és a fizikai tréning futással, gimnasztikával – mondja.

Másokat – köztük a második világháború leghíresebb norvég hősét, Gunnar Sönstebyt – robbanóanyagok használatára képezték ki. „Éjjel-nappal azt gyakoroltuk, miként kell elhelyezni az anyagot különféle objektumoknál, és milyen feladathoz mekkora mennyiségre van szükség” – írta memoárjában. Visszatérve Norvégiába ő lett a legtermékenyebb szabotőr. Számos olyan hivatalt röpített a levegőbe, ahol a behívókat készítették, és gyárakat, ahol robbanóanyagokat, fegyvereket gyártottak.

A Drumintoul Lodge környéke kifejezetten alkalmas volt a gyakorlatozásra, hiszen keresztül-kasul szelték a használaton kívüli erdei vasútvonalak. Az ügynökök a síneken gyakorlatoztak.

Többeket arra oktattak, hogyan lehet képezni az ellenállás résztvevőit Norvégiában, ahol a háború végére már 40 ezer tagja volt a mozgalomnak. A SOE számos bázissal rendelkezett a szigetországban, de a Cairngorm hegység környékét szándékosan a norvégoknak tartották fenn. Az itt fekvő nemzeti park ugyanis nagyban emlékeztet Norvégia adottságaira.

Tony Insall, a londoni Kings College oktatója könyvet ír az angol és norvég együttműködésről az ellenállásban. Szerinte a norvég ellenállást egészen másként kellett megszervezni, mint a kisebb, de sűrűn lakott Franciaországét vagy Hollandiáét. Fizikailag kemény tagokra volt szükség, hogy túléljék a téli megpróbáltatásokat. A Cairngorm környékén kiválóan lehetett szimulálni a viszonyokat. Így vált a skót vidék az egyik legfontosabb második világháborús partizánakciót megelőző gyakorlótérré.

A Telemark-akció a SOE legkomolyabb megmozdulása volt a második világháborúban, és egyben a Linge-csoport legnagyobb sikere is.

1942-re a szövetségesek előtt is világossá vált, hogy a németek közel járnak az atombomba előállításához. Ehhez nehézvízre volt szükségük. Elfoglaltak egy gyárat Norvégiában, ahol műtrágyát állítottak elő és annak melléktermékeként rengeteg nehézvizet is. A Rjuken városa melletti Vermork-gyár volt az egyetlen olyan helye a világnak, ahol nagy mennyiségben készült nehézvíz.

A problémák már az akció elején jelentkeztek. 1942 októberében négyfős előőrsöt dobtak le Norvégiában. Egy brit csapattal kellett volna egyesülniük, de utóbbiak messze a céltól lezuhantak, a túlélőkkel végeztek a németek. A nácik megerősítették a gyár őrizetét. Az első négy ügynök összefagyva, éhezve tartott ki a hegyekben. Közben a SOE már képezte az utánpótlást.

A Linge-csoport tagjai 1943 februárjának végén érkeztek meg Norvégiába. Síléceken járták be a környéket, hogy felkutassák az előőrsöt. Utána együtt indultak el céljukhoz. A gyár legkevésbé őrzött része egy 200 méter mély szakadék volt. A kommandósok leereszkedtek, majd a csupasz sziklafalon felmásztak, mindvégig cipelve nehéz felszerelésüket. Úgy jutottak be, hogy egy lövés sem dördült. Csodával határos, de miközben végrehajtották az akciót, és felrobbantották a gyárat, egyikük sem sérült meg. Mind a tizenegyen sértetlenül hagyták el a területet, és öten közülük még 400 kilométert síeltek Svédországig.

Az akció is mutatja, milyen szintű kiképzés zajlott az STS 26-ban. Az itt szerzett tudást még egyszer kamatoztatták. Miközben erre készültek, a Drumintoul egyik tavát is igénybe vették. A nácik ugyanis 1943-ban úgy döntöttek, hogy Norvégiából Németországba teszik át a kísérletezés központját. A Linge-csoport emberei feljutottak a nehézvíz desztillálásához nélkülözhetetlen kálium-hidroxidot szállító kompra, és felrobbantották azt.

Az SF Hydro a Tinn-tavon süllyedt el, nyolc német katona és tíz civil utas lelte halálát. Az akcióra készülve az ügynökök már felrobbantottak egy kompot a Drumintoul melletti tavon.

A Drumintoul Lodge 1960-ban lett a Grant család tulajdona. Ma itt él a grófi família, a Glenmore Lodge pedig hostelként üzemel. Az Aviemore-ba látogató turistáknak csak csekély hányada ismeri az STS 26 és az ott kiképzett hős ellenállók történetét.

Inkább a síeléssel vannak elfoglalva – ami azután nőtte ki magát helyi iparággá, hogy az ott kiképzett ügynökök megtanították erre a sportra a helyieket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.