A holt-tengeri tekercsek újabb rejtekhelyére bukkantak

Több mint fél évszázad után újabb barlangot tártak fel.

Molnár Csaba
2017. 02. 13. 20:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rengeteg tekercstartásra használt edényt, azok fedeleit, a tekercsek összekötözésére használt bőrszíjakat, a tekercsek csomagolására való textíliákat és egy üres tekercs darabkáit is megtalálták a Holt-tenger partján fekvő Kumráni-hegység egyik most felfedezett barlangjában a Jeruzsálemi Héber Egyetem archeológusai – jelentette a Live Science. Sajnos azonban a számos, kétezer évesre becsült lelet között volt két modern kori csákány is, és írásos tekercsek nem kerültek elő. Mindez arra utal, hogy ebben a barlangban is – az eddig ismert tizenegy üreghez hasonlóan – a holt-tengeri tekercsek néven ismertté vált írásos dokumentumok további példányait rejtették el. Azokat azonban a múlt század közepe táján vélhetően beduin fosztogatók elrabolták, csak az összetört edényeket és az értéktelennek gondolt egyéb tárgyakat hagyták a lelőhelyen.

A holt-tengeri tekercsek modern kori története pontosan hetven évvel ezelőtt, 1947 elején (más források szerint 1946 végén) kezdődött. Bár a történetnek vannak legendagyanús elemei, a legtöbben úgy tartják, hogy az első tekercsekre Mohamed ed-Dib, egy fiatal beduin juhász talált rá, miközben a Kumráni-hegység sziklái között elcsatangolt bárányait kereste. Ed-Dib két unokatestvérével együtt merészkedett be az első megtalált barlangba (saját elmondása szerint beleesett), ahol hét tekercset találtak. Ezeket először hazavitték a táborukba, és azon tanakodtak, hogy mit kezdjenek velük. Időnként megmutatták olyanoknak, akikről feltételezték, hogy érdekelheti őket, de csak meglepően nehezen tudtak túladni néhányon, a valós értékükhöz képest ingyen, hét angol fontért (ez mai áron nagyjából 12 ezer forintot ér).

Az eredetileg előkerült tekercsek többször gazdát cseréltek, és történetük e kevéssé dokumentált időszaka rengeteg feltételezéshez, összeesküvés-elmélethez biztosított táptalajt. Vannak, akik szerint egyes tekercsek elvesztek (eladták őket a feketepiacon, és azóta sem kerültek elő), mások szerint viszont már akkor elkezdték hamisítani őket. A korszak arab–izraeli háborúi mindenesetre évekkel hátráltatták a terület átfogó régészeti feltárását, így csak két évvel később, 1949-ben találtak rá a hivatalos régészek arra a barlangra, amelybe korábban a beduin pásztor véletlenül beleesett.

Eddig 972 különféle szöveget találtak meg a kumráni barlangokban, amelyek egy része viszonylag jó állapotban fennmaradt tekercsek formájában vészelte át az elmúlt több mint két évezredet, más részüket viszont apró darabokra szaggatták. A négyes barlangban például körülbelül ötszáz írás 15 ezer töredékét találták meg. Ezek összeillesztése nem fejeződött be mind a mai napig. Noha a holt-tengeri tekercseket tartják sokan a XX. század egyik legkiemelkedőbb régészeti felfedezéseinek (hiszen ezek őrzik a Biblia egyes részeinek legrégebbi ismert változatát), legalább annyi bizonytalanság lengi körül őket, mint amennyit tudunk róluk. Nincs közmegegyezés a tudományos közösségben például arról, hogy kik írták a tekercseket. Sokan úgy tartják, hogy a szövegek az esszénus zsidó szektához köthetők, amely a Kumráni-hegységet afféle monostorként használta.

Az ötvenes évek elején tehát sorra jöttek egymás után a szenzációs felfedezések. Összesen tizenegy barlangot tártak föl, amelyekben újabb és újabb tekercstöredékeket találtak. A régészeti sikereknek azonban 1956-ban végük szakadt. Ezután találtak néhány újabb írástöredéket a sivatag más pontjain, de újabb barlangra egészen mostanáig nem leltek. Az ásatások azonban folyamatosan zajlottak az elmúlt évtizedekben is: a fosztogatók és a hivatalos régészek versenyt futottak a lelőhelyek feltárásáért – és nem mindig az utóbbiak nyertek.

Emiatt manapság gyakran találnak újabb tekercstöredékeket a műkincs-feketepiacon, mint a sivatagban (bár a tizenkettedik barlang felfedezésével egy időben az a hír is napvilágot látott, hogy egy másik lelőhelyen, az úgynevezett Koponya-barlangban találtak újabb írásfoszlányokat, de erről még alig lehet tudni valamit). Tavaly két könyvben fotókat közöltek 25, eddig ismeretlen írástöredékről. Bár ezek egy részéről azt gondolják a szakértők, hogy hamisítványok (a holt-tengeri tekercsek vallásos és történelmi jelentőségük miatt az amatőr műgyűjtők és a csöppet sem amatőr műtárgyhamisítók kedvenc célpontjai között vannak), de a többi foszlány eredetinek tűnik, és beleillik a már ismert, kumráni barlangokból előkerült leletek közé.

Egy ritka kéziratokra szakosodott műkincskereskedő cég, a francia Les Enluminures nemrégiben tizenöt, a holt-tengeri tekercsek közül valónak mondott írástöredéket adott el egy meg nem nevezett amerikai intézménynek. A cég igazgatója természetesen nem árulta el, hogy pontosan ki volt a vevő, de annyit elmondott, hogy a tekercsdarabokat az 1960-as években a beduinok adták el műkincskereskedőknek, és most a tizenöt darabért együttesen egymillió dollárt kértek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.