Kiderült, hogyan verték át vevőiket a múmiakészítők az ókori Egyiptomban

Szegény becsapott vásárlók csodálkozhattak, miért nem sikerült elnyerniük az istenek jóindulatát.

B. Kovács Gergely
2017. 04. 21. 3:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudósok első alkalommal világítottak át egy mumifikálódott macskát orvosi CT-szkenner segítségével, majd 360 fokos képpé rakták össze az így készült röntgenképeket – számol be a Livescience.com. Az eredmény: a vártnál kisebb kölyökmacska több évezredes teteme feküdt a gyolcsokban.

Az ókori Egyiptomban bevett szokás volt a házi kedvencek mumifikálása. Akadt azonban olyan állat is, amelyet áldozatként ajánlottak fel az isteneknek. Valóságos iparág létesült erre, és a számítások szerint több mint 70 millió ilyen múmia készült.

A nagyobb macskáért több pénzt lehetett beszedni az istenek jóindulatát elnyerni akaró vevőktől, világít rá Neil Curtis, az egyetemi múzeum vezetője, miként működött akkoriban a kegytárgybiznisz. Hozzátette, a jelek arra utalnak, hogy az áldozatnak szánt állatok nyakát eltörték, úgyhogy a történet nem is annyira cuki, mint azt gondolnánk, viszont számos vallási szokásra következtethetünk a leletekből.

Más múzeumok is hasonló vizsgálatokba kezdtek, és hasonló megállapításokra jutottak. A chicagói szakemberek arra is rájöttek, hogy gyakran nem is állatokat bugyoláltak be a kereskedők, hanem kavicsokat, nádat és bőrt. Az emberi természet a jelek szerint nem sokat változott az évezredek során. Emlékezzünk csak, hogy a 90-es évek elején még előfordult, hogy téglát tettek a műszaki cikkek dobozába élelmes kiskereskedők a magyarok által megrohamozott Ausztriában.

Abban sem biztosak a régészek, hogy tudatos csalásról van szó. Lehet, hogy egyszerűen csak ezek a kisebb tárgyakkal helyettesített „múmiák” jelentették az olcsóbb és mindenki számára elérhető megoldást.

Mindenesetre az új szkenneres eljárás nagyban megkönnyíti az efféle kutatásokat, és könnyebb lesz megértenünk, miként éltek és gondolkodtak az ókori egyiptomiak, hogyan viszonyultak a körülöttük lévő állatokhoz, azok halálához és általában a halálhoz. A tervek közt szerepel, hogy online bárki számára megtekinthetővé teszik a leleteket és azok „csomagolóanyagát”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.