Szövetség készül Irán ellen

Iszonyatos milliárdokat fizetnek ki főként amerikai fegyverekre az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) tagállamai. Az olajmonarchiák extravagáns költekezését, az amerikai védelmi-ipari komplexum szponzorációját vagy Washington tudatos biztonságpolitikáját látjuk? Vajon törvényszerű-e, hogy a „darab” végéig eldördüljön a látszólag díszletként kiakasztott színházi puska?

Zord Gábor László
2012. 01. 11. 22:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Barack Obama számára kampányfogásként sem utolsó, december végi bejelentés, miszerint Szaúd-Arábia megkötötte a megállapodást, hogy 29 milliárd dollár értékben új F–15-ösöket vásárolhasson és meglévő gépeit korszerűsíthesse, tökéletesen beleillik abba a képbe, hogy az Egyesült Államok a szó szoros értelmében állig felfegyverzi a dúsgazdag GCC-tagállamokat. Az Öböl-háború óta eltelt húsz év sorra hozta a nagyobbnál-nagyobb megrendeléseket, mindenekelőtt az amerikai hadiipar számára, de csurrant-cseppent Nagy-Britanniának, Franciaországnak, vagy ha úgy tetszik, Európának is. Bár ez utóbbiak nem voltak mentesek rosszindulatú pletykáktól, az teljesen mindegy, hogy milyen úton-módon köttetnek meg az üzletek. A lényeg az, hogy folyik a pénz, örülnek a gyártók és a nyugati kormányok, és az is igaz, hogy a leszállított technika bizony jelentős katonai potenciált képvisel.

A fejlesztések hosszú, megingathatatlan trendjét azonban nem lehet külön kezelni Irán kérdésétől, s attól, hogy a cél egyszerűen a globalizációval szembeszegülő rezsim elrettentése, elszigetelése az arab szövetségesek által, vagy az erőszakos felszámolás? Működhetnek-e a konvencionális erők elrettentő szerepben a Perzsa-öböl partján, vagy el is szándékoznak lőni a sok muníciót, ha már megvették, megvetették velük? Ha ehhez hozzátesszük, hogy Amerikának (vagy éppen Izraelnek) úgy hiányzik egy újabb közel-keleti háború, mint púp a hátára, akkor ismét csak kézen fekvő, hogy a munkát talán érdemes az arabokkal elvégeztetni, vagy legalábbis megkísérelni. Az ellátásbiztonság ugyan gyakran hangoztatott amerikai érdek, de nem is az Egyesült Államok az, amelyet egy újabb Öböl-háború a legsúlyosabban érintene energiaszállítási fennakadások okán. Nekik belefér.

Továbbiak a Magyar Nemzet 2012. január 12. számának 8. oldalán

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.