Miközben a baloldali választók egy része is úgy gondolja, hogy a Fidesz–KDNP fog győzni a választáson, a részvételi hajlandóságot és a végső pártválasztást sok minden befolyásolhatja a kampányban. A napirenden lévő témák, a hangulat, a választás tétjének, jelentőségének érzete vagy egész egyszerűen külső körülmények.
1. Kormánypárti dominancia, összeomló baloldal
Az első, legvalószínűbb forgatókönyv alapján a baloldal helyzete érdemben nem javul, illetve a választás szempontjából rosszabbra fordul. Ötven százaléknál nagyobb esélye van annak, hogy általánossá válik az a vélekedés, miszerint az Összefogás már nem nyerhet a választáson. Ezen forgatókönyv szerint az MSZP képtelen szabadulni a Simon-ügytől, végleg defenzívába szorul, magával rántva szövetségeseit. Ennek következtében felerősödik az egyéni érdekérvényesítés a baloldalon, közös kampányuk szétzilálódik, illetve a „mostoha” külső körülményekre való hivatkozás válik uralkodóvá. Ebben az esetben leginkább egy reális célkitűzés marad a negatív spirálba kerülő baloldali pártok számára: a Fidesz újabb kétharmados győzelmének megakadályozása.
2. Konszolidáció a baloldalon, élesedő verseny
A második, az előzőnél valamivel kisebb eséllyel megvalósuló forgatókönyv szerint a baloldal lezárja a Simon-ügyet, és védekező pozíciójából képes offenzívába fordulni. Ebben az esetben a baloldali összefogás a győzelmi esély látszatát felmutatva versenyben tud maradni. Ez nem jelenti azt, hogy több esélye lenne nyerni, mint a Fidesznek, de azt igen, hogy nem tekinthető lefutottnak a választás. Ha zárul az olló, az mozgósítóan hathat a Simon-ügy miatt inkább az otthonmaradásra szavazó kormányváltást akaró bizonytalanokra.
3. Fordulat: proteszthullám a kormány ellen
A harmadik forgatókönyv szerint – amelynek megvalósulására csekély, 5 százalékos esély van – valamely előre nem látható fordulat következik be egy külső körülmény miatt, amely jelentősen módosítja az erőviszonyokat, markánsan javítva a baloldal győzelmi esélyeit. Ez lehet egy kirobbanó botrány vagy váratlan esemény (esetleg egy katasztrófahelyzet hibás kezelése), amelynek lehetőségét semmilyen kampányban nem zárhatjuk ki.
Összességében, ahogy egyre közelebb jutunk a választás napjához, a Fidesz–KDNP választási győzelmét már csak valamely váratlan fordulat, előre nem látható esemény akadályozhatja meg legbiztosabban. Az idő rövidsége nehezíti ugyanis a baloldali konszolidáció kifutását.
A szerző a Nézőpont Intézet vezető elemzője