A gyulai vár

A gyulai várat 1403 és 1445 között építették gótikus stílusban égetett téglákból. Fontos hadi szerepet a XVI. század közepén játszott, amikor kilenc hétig állta a törökök ostromát. A 360 fokos panorámaképünk a várfalon készült, de jól látható rajta a várudvar és a palotaszárny is, melyben múzeumi kiállítás tekinthető meg.

3dtour.eu
2012. 03. 14. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vár története
A gyulai vár építését 1403-ban kezdte el Maróti János macsói bán, amikor a király neki adományozta a gyulai birtokot. Hazánk egyetlen épen maradt téglavára, a vajdasági Bács és az bulgáriai Vidin várával rokonítható. Mivel a gyulai vár rendkívül vizenyős területen épült, ezért először tölgyfa cölöpöket vertek le a jelenlegi talajszint alatt 5 méter mélyen, majd erre terméskő falakat raktak 2 méter magasságig, és ezekre emelték a téglafalakat. 1476-ban kihalt a Maróti család, ezért Mátyás királyra szállt, aki fiának, Corvin Jánosnak adományozta. 1510 után Brandenburgi György birtoka lett, 1530-ban elfoglalták Szapolyai seregei, majd a Habsburgok 1552-ben visszaszerezték.

II. Szulejmán szultán híres 1566-os hadjáratának a célja valószínűleg Bécs elfoglalása volt, mivel a Habsburgok nem fizették meg a portának a „szultán tulajdonát képező” Magyarországért járó adót. A hadjárat útvonala a Balkánról a Dunántúlon át vezetett, a törökök háttérbázisát a már a kezükön levő Siklós, Pécs, Fehérvár, Buda, Esztergom jelentette. A törökök meg akarták növelni a hódoltság ék alakú területét, és abban bíztak, hogy gyorsan el tudják foglalni Gyula várát, melynek megerősítésén 1564-től Paolo Mirandola olasz hadmérnök tervei szerint több ezer ember dolgozott. Kerecsényi László várkapitányt a sógora, Báthori Kristóf váradi kapitány próbálta rávenni arra, hogy adja át a várat János Zsigmondnak, hogy elkerüljék a török ostromot. Kerecsényi azonban hajthatatlan volt, bízott a Habsburgokban, illetve tudta, hogy ha átáll az erdélyiekhez, elveszíti a Habsburgoktól kapott jelentős birtokait. Gyula ostromát Pertev pasa vezette, akiről Zrínyi Miklós Szigeti veszedelem című művében így ír:

Harminckétezer török megszállá Gyulát,
Petraf besáncolá az maga táborát,
Negyven ágyuval kezdé törni bástyáját,
És földre rontani szép fejér kűfalát.

Maga az ostrom július elején kezdődött el, a város nagyon gyorsan esett el, viszont a huszárvárat és a belső várat a védők sokáig tartani tudták. Augusztus közepére a várban kitört járvány már olyan méreteket öltött, hogy Kerecsényi és Pertev tárgyalóasztalhoz ültek, a törökök pedig felfüggesztették az ostromot. A törökök célja is a gyors megegyezés volt, mert az ostrom nagyon elhúzódott, és veszélyeztette a szultáni hadjárat sikerét. Szeptember első napjaiban kivonult a még életben levő ötszáz védő, akiket azonban csapdába csaltak a törökök. A vártól nem messze támadó törökökkel találták magukat szemben, és Kerecsényit meggyőzték a vele lévő előkelő török túszok, hogy térjenek vissza Pertevhez, hogy tisztázzák a helyzetet. Pertev azonban Kerecsényit elfogatta, majd Belgrádba szállították, ahol megölték. A csapdába csalt védők egy része sikeresen el tudott menekülni a törökök elől.

A törökök 130 éves uralmuk alatt is gondozták a várat egészen 1695-ig. A XVIII. és XIX. században a funkcióját vesztett várat raktárként használták, a külső várat teljesen elbontották, és a vár közelében új főúri kastélyt építettek. A huszárvárból egyetlen torony maradt meg, amit a kastély északi szárnyába építettek be.

Az utóbbi években visszanyerte egykori fényét a vár, melynek múzeumát részben eredeti tárgyakkal, részben másolatokkal rendezték be. Helyreállították a várudvar kétszintes épületeit, melyekben a földszinten műhelyek, raktárak, börtönök voltak, míg az emeleten a várúri lakhelyek. Érdemes megtekinteni a kétszintes várkápolnát, a lovagtermet és a gazdag fegyvergyűjteményt is.

Nyitva tartás: kedd–vasárnap 9-től 17 óráig, januártól márciusig 10-től 16 óráig. Hétfő: szünnap.

Források: Magyar Várak (Gink Károly – Vargha Balázs), Rózsa György (Városok, várak, kastélyok), www.gyulaimuzeumok.hu, Györkös Attila: Törökvész című honlapja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.