A türjei templom francia építőműhely alkotása az 1230-as évekből. A román-kora gótikus stílusú templom megrongálódott a török hódoltság idején, ezért a XVIII. században átépítették. A félköríves szentélyzáródásokat egyenesre változtatták és az északi oldalt kiegészítették a Szt. Anna kápolnával. A szentélyt és ezt a kápolnát Dorffmeister István festette ki 1761 és 1763 között. Az Angyali üdvözletet ábrázoló főoltárkép szintén az ő munkája. A barokk korszakban a templom homlokzata és a bejárata is barokk díszítést kapott, amit az 1920-22 közötti Lux Kálmán vezette átépítés tüntetett el.
Az 1980-as években kezdődött falkutatás során került elő a Szt. László legendát ábrázoló freskóciklus a déli mellékhajó falán. A Képes Krónika részletesen beszámol Szt. László királynak a nomád sztyeppei harcosok ellen vívott csatáiról. A legenda szerint egy alkalommal a király észre vette, hogy egy kun vitéz elrabolt egy magyar leányt. A király üldözőbe vette őket, mire a leány lerántotta a kun harcost a lóról, akit így a király le tudott győzni. Ugyanezen a falon látható egy 1478-ból származó kőkeretű kovácsoltvas ajtós szentségház.
A templom előzetes bejelentkezéssel tekinthető meg, míg a mellette álló egykori rendház ma idősek otthona, így sajnos nem látogatható.
Források: Dercsényi Balázs-Hegyi Gábor-Marosi Ernő-Török József : Katolikus templomok Magyarországon, Tájak-Korok Múzeumok kiskönyvtára