Nyíracsád középkori temploma

A nyíracsádi késő román – kora gótikus stílusú templom Hajdú-Bihar megye legrégebbi, ma is használatban lévő Árpád-kori temploma. A panorámaképünkön a szentélyt és a diadalívet borító gótikus freskókat érdemes megtekinteni.

3dtour.eu
2012. 03. 14. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közeli Nyíradonyban a XIII. század közepén a Gutkeled nemzetség premontrei-rendi monostort építtetett, mely egyúttal családi monostorként is szolgált. Ez az épület szolgálhatott mintául a Nyírségtől a Felső-Tisza-vidékig sorra épülő falusi templomok számára. Az egyhajós templom szentélye egyenes záródású, rajta két szimmetrikus ablak nyílik, ami a kolostortemplomoknál megszokott építészeti megoldás. Valószínűleg 1567-ben került a templom a reformátusok használatába, és azt sem tudjuk pontosan, hogy a török háborúk végeztével mikortól népesedett be újra a település. Az első feljegyzés 1761-ből maradt fenn a templom renoválásáról, a korábbiakról csak annyi ismert egy 1840-ben rögzített, akkor 106 éves ember visszaemlékezése alapján, hogy a templom náddal volt fedve.

1902-ben kerültek elő a templombelsőben az értékes XIV. századi freskók, melyeket Nagy Lajos királyunk uralkodásának idejére datálnak. A templomhajóban Nagy Konstantin császár édesanyja, a keresztfeltaláló Ilona császárné alakja jelenik meg. Ilona császárné élete végén elzarándokolt a Szentföldre, ahol 320-ban a Golgotán kiásatta a három keresztet. Ez a Szent kereszt feltalálásának történetét bemutató freskó egyedülálló, középkori falképeinken sehol másutt nem fordul elő.
A diadalív hajó felé eső oldalán egy püspök tart a kezében különös formájú pásztorbotot, más rajzolatok Krisztus sírba tételét és egy töredékes csatajelenetet ábrázolnak. A diadalív belső oldalán Szt. Katalin és Árpád-házi Szt. Erzsébet alakja jelenik meg.
A szentélyben a Golgota látható Krisztus keresztfájával. A freskó különlegességét az adja, hogy alkalmazkodtak az apszis már említett, elsősorban premontrei és domonkos szerzetesi templomokra jellemző ikerablakos kialakításához.

A szentélyben bekarcolt írás, valamint az 1588 és 1702 évszám bizonyítják azt, hogy a protestánsok csak a XVIII. században meszelték le a középkori freskókat. A protestáns-korszak berendezési tárgyai közül kiemelkedik a színes reneszánsz festésű szószék, melynek alapja a XVIII. században készült, barokk stílusjegyekkel.

Forrás: Ludvig Emil (mno.hu), Nyíracsád honlapja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.