Boldog Apor Vilmos püspök szobra a XII. kerületben

Apor Vilmos püspök emlékművét 1997-ben, a boldoggá avatásának évében állíttatta az Apor Vilmos Emlékbizottság és a XII. kerületi önkormányzat. A vörösgránit talapzaton álló kompozíció Marton László alkotása.

3dtour.eu
2012. 04. 25. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A székely főnemesi származású Apor Vilmos 1892-ben született Segesvárott. A kalocsai jezsuitáknál tanult, majd az innsbrucki egyetemen szerzett doktorátust. Nagyváradon szentelték pappá, előbb segédlelkész volt Gyulán, majd katonalelkész egy kórházvonaton. 1918-ban a román katonák Gyulán túszokat ejtettek, de ő egyenesen Bukarestbe utazott Mária királynéhoz, ahol elérte a foglyok kiszabadítását. A Tanácsköztársaság idején betiltották Gyulán a hittanórákat, de ő felvonulást szervezett, és kiharcolta, hogy a belvárosi iskolákban ismét engedélyezzék a hittan tanítását. Híres volt jótékonykodásairól, a „szegények plébánosa” nevet kapta, mert még az egyik pár cipőjét is a szegényeknek adományozta. 1941-től győri püspök, etnikumra való tekintet nélkül állt ki a nyilas hatalom idején is az üldözöttek mellett. Győr szovjet ostroma idején a püspöki palota pincéjében nőknek nyújtott menedéket a szovjet katonák közismert erőszakoskodásaival szemben. Amikor ez 1945. március végén kiderült, a szovjetek betörtek a püspöki palotába, azonban Apor Vilmos még a teste árán is védte a menekülteket. A szovjetek halálosan megsebesítették, és 1945. április 2-án, húsvéthétfőn a kórházban elhunyt. Először a győri karmelita templomban, majd 1986-ban a Győri Székesegyházban temették el.

Visszatérve Budapestre, a XII. kerületi szobor a Felső-krisztinavárosi Keresztelő Szent János Plébánia felé néz, melynek épületeit az 1930-as években kezdték el felépíteni, azonban a világháború miatt az eredetileg kultúrháznak tervezett épületből alakították ki a templomot. Ezzel szemben az eredetileg templomnak szánt épületből csak az altemplom készült el, majd 1967-ben Pál Balázs tervei nyomán szolgáltatóházat emeltek az alapokon. 2000 előtt itt működött a hírhedt Hully-Gully diszkó, melyet az egyház végül megvásárolt, és az alatta levő egykori altemplomban urnatemetőt létesítettek.

Forrás: Győri Egyházmegye, katolikus.hu, szoborlap.hu, zarandok.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.