Tudományfesztivál a Nemzeti Múzeumban

2012 április 20–22. között rendezik meg a II. Tudományfesztivált a Nemzeti Múzeumban, a Múzeumkertben, a Kossuth Klubban, illetve a Pollack Mihály téren. A rendezvényen megtekinthető többek között a 110 éves Eötvös-inga, illetve egy gömböckiállítás is.

3dtour.eu
2012. 04. 20. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel idén 110 éves a kétkarú Eötvös-inga, ezért a Nemzeti Múzeum Rotundájában állították ki Eötvös Loránd 1902-ben készített kettős nagy ingáját, melyet a Magyar Optikai Művek elődjében, a budapesti Süss Nándor-féle Precizio Mechanikai Intézetben készítettek el a nagy fizikus iránymutatása alapján. Eötvös munkatársaival, Pekár Dezsővel és Fekete Jenővel ezzel a műszerrel igazolta Einstein általános relativitáselméletének egyik tartópillérét, a tehetetlen és súlyos tömeg azonosságát. Mérésükkel 1909-ben elnyerték a göttingeni egyetem Benecke-díját. A műszert kiállították az 1979-es washingtoni centenáris Einstein-kiállításon. Az Eötvös-féle nagy kettős inga érdekessége, hogy a műszerházban két egymástól független, ellentett irányú lengőrendszer helyezkedik el. Ez az elrendezés 46 százalékkal csökkentette a mérési időt.

Az impozáns díszlépcsőn felsétálva jutunk az emeleti kupolacsarnokba, ahol egy gömböckiállítást tekinthetünk meg. A gömböc tudományos világszenzációnak számító találmány, mivel ez az első ismert olyan homogén test, ami egy stabil és egy instabil, azaz összesen két egyensúlyi ponttal rendelkezik. Olyan, mint egy keljfeljancsi: ha kibillentik az egyensúlyi helyzetéből, mindig a stabil egyensúlyi pontjába tér vissza. A különbség a keljfeljancsihoz képest az, hogy a gömböcnek nincsen nehezéke, ugyanabból az anyagból áll, és csupán a különleges formája miatt tér vissza az egyensúlyi helyzetébe. Vlagyimir Igorevics Arnold orosz matematikus jósolta meg 1995-ben, hogy létezik ilyen test, majd Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a BME Építészmérnöki Kar szilárdságtani és tartószerkezeti tanszékeinek oktatói fedezték fel ezt a különleges testet.

A kupolacsarnok közepén látható egy 200mm átmérőjű, plexiből készült gömböc, melyet a feltalálók a Nemzeti Múzeum ajánlottak fel. A kevés számozott gömböcök egyike, a Nemzeti Múzeum alapításának évét (1802) viseli. Augusztus végéig itt látható, majd átköltözik a végleges helyére, a Tudós magyarok – akik a 20. századot csinálták című állandó kiállítás terébe.

A Nemzeti Múzeum saját gömböce körül tíz festett gömböcöt láthatunk, melyek a 2010-es sanghaji világkiállításra készültek. Pályázaton választották ki azt a tíz legjobb alkotást, melyek képesek nemzetközi környezetben közvetíteni a magyar szellemiséget és kulturális hagyományainkat. Ezek a tárgyak a következők:

A fesztiválon kipróbálható a felvidéki Boholy János találmánya, a Sakkgömb is. Ez a találmány nem más, mint egy gömbfelületre helyezett hagyományos sakktábla, ami így háromdimenziós játékteret képez. A Sakkgömb fejleszti a három dimenzióban történő gondolkodási képességet és a játékosok memóriáját, mert egyszerre a játéktérnek csak a felét látják maguk előtt.

Forrás: a kiállításon tájékoztató anyaga alapján

Mivel idén 110 éves a kétkarú Eötvös-inga, ezért a Nemzeti Múzeum Rotundájában állították ki Eötvös Loránd 1902-ben készített kettős nagy ingáját, melyet a Magyar Optikai Művek elődjében, a budapesti Süss Nándor-féle Precizio Mechanikai Intézetben készítettek el a nagy fizikus iránymutatása alapján. Eötvös munkatársaival, Pekár Dezsővel és Fekete Jenővel ezzel a műszerrel igazolta Einstein általános relativitáselméletének egyik tartópillérét, a tehetetlen és súlyos tömeg azonosságát. Mérésükkel 1909-ben elnyerték a göttingeni egyetem Benecke-díját. A műszert kiállították az 1979-es washingtoni centenáris Einstein kiállításon. Az Eötvös-féle nagy kettős inga érdekessége, hogy a műszerházban két egymástól független, ellentett irányú lengőrendszer helyezkedik el. Ez az elrendezés 46%-kal csökkentette a mérési időt.

Az impozáns díszlépcsőn felsétálva jutunk az emeleti kupolacsarnokba, ahol egy gömböc kiállítást tekinthetünk meg. A gömböc tudományos világszenzációnak számító találmány, mivel ez az első ismert olyan homogén test, ami egy stabil és egy instabil, azaz összesen két egyensúlyi ponttal rendelkezik. Olyan, mint egy keljfeljancsi: ha kibillentik az egyensúlyi helyzetéből, mindig a stabil egyensúlyi pontjába tér vissza. A különbség a keljfeljancsihoz képest az, hogy a gömböcnek nincsen nehezéke, ugyanabból az anyagból áll, és csupán a különleges formája miatt tér vissza az egyensúlyi helyzetébe. Vlagyimir Igorevics Arnold orosz matematikus jósolta meg 1995-ben, hogy létezik ilyen test, majd Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a BME Építészmérnöki Kar Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékeinek oktatói fedezték fel ezt a különleges testet.

A kupolacsarnok közepén látható egy 200mm átmérőjű, plexiből készült gömböc, melyet a feltalálók a Nemzeti Múzeum ajánlottak fel. A kevés számozott gömböcök egyike, a Nemzeti Múzeum alapításának évét (1802) viseli. Augusztus végéig itt látható, majd átköltözik a végleges helyére, a „Tudós magyarok – akik a 20. századot csinálták” című állandó kiállítás terébe.

A Nemzeti Múzeum saját gömböce körül tíz festett gömböcöt láthatunk, melyek a 2010-es Sanghaji Világkiállításra készültek. Pályázaton választották ki azt a 10 legjobb alkotást, melyek képesek nemzetközi környezetben közvetíteni a magyar szellemiséget és kulturális hagyományainkat. Ezek a tárgyak a következők:

- Kerekerdő: Hóbor Eszter és Mangel János (BME, építészmérnök)

- Ágas-bogas: Hóbor Eszter és Mangel János (BME, építészmérnök)

- Reveláció: Páger László (MKE, festő)

- Csipkegömböc: Bak Andrea és Marosfalvi Ákos Zoltán (KREA, grafika és enteriőrtervező)

- Hamm, bekaplak: Tőkés Réka (MKE, festő)

- Mari-Jancsi: Fodor Rita Mária (BME, építészmérnök)

- Tulipán: Fodor Rita Mária – Hlatky Gábor

- Négyszögletű kerekerdő: Vágó Szabolcs (EKF, környezet és vizuális kultúra)

- Somogy Street Art: Kovács Mónika (MOME, textil)

- Percepció: Erlich Gábor (MKE, intermédia)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.