Aquincum katonavárosi fürdője

A Szentendrei úton naponta sok ezer jármű robog át a felüljáró alatt megbújó ókori fürdő romjai fölött.

3dtour.eu
2012. 07. 23. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Thermae Maiores épületét a fennmaradt felirat tanúsága szerint a Kr. u. 260. évi súlyos pusztításokat okozó háború után romjaiból újjáépítve, oszlopcsarnokokkal, új bejáratokkal ellátva 268-ban adták át ismét a katonák használatába. A 120×140 méteres monumentális épület északi részén kapott helyet a gyakorlótér (palaestra) az öltözővel (apodyterium), míg a déli részekben voltak a hideg és meleg vizű medencék. Funkcióját a IV. században, I. Constantinus idején veszítette el, amikor a katonákat egy másik táborba költöztették át, és a fürdőt palotává alakították.

Magyarország első ismert régészeti feltárása Schönvisner István nevéhez fűződik, aki a fürdő egy részletét tárta fel 1778-ban. Kutatási eredményeit még abban az évben a De ruderibus Laconici Caldariique romani című művében publikálta. Az akkor előkerült romokat rövidesen védőépületben mutatták be az érdeklődőknek.

A feltárások az 1960-as és az 1980-as évek elején is folytatódtak, majd az Árpád híd átépítésekor útpályát létesítettek a romok fölött. A Thermae Maiores romjai ingyenesen tekinthetők meg a Flórián téri aluljáróból nyíló Fürdőmúzeumban.


Nyitva tartás:

Forrás: Budapesti Történeti Múzeum honlapja; Németh Margit: Az aquincumi Thermae Maiores funkcióváltásához a 4. században (2005)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.