IV. Béla lányainak nyughelye a spliti székesegyházban

Az Unesco világörökségek közé tartozó Split városának középkori története szorosan összefügg Árpád-házi királyainkkal.

3dtour.eu
2013. 09. 09. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma Split Horvátország második legnagyobb városa, a Római Birodalom időszakában azonban a közeli Solinban éltek a római polgárok. Split területén a keresztényüldözései miatt is ismert Diocletianus császár óriási palotája állt, ahova a lemondása után 305-ben visszavonult. Halála után itt temették el, a város közepén levő mauzóleumba. A népvándorláskor Solin fokozatosan elnéptelenedett, mivel kevésbé védhető volt, mint a hatalmas falakkal rendelkező egykori császári palota. Az emberek beköltöztek a palotába és a középkorban már számtalan kisebb-nagyobb magánház emelkedett az egykori császári palota falai között. Az egykori mauzóleumot pedig Szent Domnius püspök vértanú nevének szentelt templommá alakították át.

IV. Béla királyunk a fentiekben vázolt állapotban találhatta a települést, amikor a tatárjárás miatt a közelben talált menedéket. A krónikák alapján biztosan tudjuk, hogy IV. Béla Margit és Katalin nevű lányai a tatárjárás elől való meneküléskor hunytak el. A 360 fokos panorámaképünkön látható Szent Domnius-templom bejárata fölött levő egyszerű kőszarkofágban helyezték őket örök nyugalomra. A királyi család a Split közelében fekvő Klissza várában lelt menedékre, és az e helyt született lányának szintén a Margit nevet adta – emlékeztetvén a meneküléskor elhunyt nővérére. A tatárjárás után IV. Béla hozzáfogott az ország újjáépítéséhez és lánya a király felajánlásának megfelelően kolostorba vonult, emlékét ma is őrzi a Nyulak-sziget, mai nevén a Margit-sziget.

Dr. Wertner Mór szerint a tatárjáráskor elhunyt Margit nevű lány jegyese is magyar származású volt.

 

Ötven évvel a tatárjárás előtt a bolgárok által szorongatott és meggyengült Bizánc a Magyar Királyság segítségét kérte. Ezért a bizánci császár, II. Izsák Angelosz (más néven II. Iszaakiosz) 1185-ben feleségül vette III. Béla királyunk lányát, Margitot. Margit ekkor tízéves volt, a bizánci neve pedig Mária lett, amikor felvette az ortodox kereszténységet. A bizánci császár azonban eredménytelenül küzdött a bolgárok ellen, birodalma szétesett, és végül saját fivére buktatta meg. A keresztesek segítségével megpróbálta ugyan visszaszerezni a hatalmát saját maga és a fia, IV. Alexios számára, de a negyedik keresztes hadjárat másképp alakult, mint ahogy szerette volna. Montferrati Bonifác seregei 1203-ban elfoglalták Bizáncot, ő azonban a keresztesek bábjává vált. 1204-ben a nép fellázadt ellene, fiát megölték, őt pedig börtönbe vetették, ahol rövidesen meghalt.

 

A megözvegyült Margit királynőt pedig még 1204-ben Montferrati Bonifác vette el. Margit második házassága mindössze három évig tartott, mert Bonifác 1207-ben elhunyt. Harmadik, és egyben utolsó férje Nicolas de Saint-Omer (Szent Omeri Miklós), aki flandriai családból származott és testvéreivel együtt a Latin Császárságban telepedett le, ahol jelentős területeket szerzett Thebai környékén. Margitnak ebből a házasságából két fia született: Béla és Vilmos (Gulliaume). Férje halála után Margit visszatért a Magyar Királyságba.

 

Az idősebb fiú, Béla Thebai városa felett uralkodott egészen 1240-es haláláig, és utódai jelentős pozíciókat szereztek keleten. Vilmos sorsát illetően kétféle elmélet is létezik: az egyik szerint visszatért ősei földjére, Flandriába, míg egy másik szerint IV. Béla segítségére sietett a tatárjáráskor, és eljegyezte a menekülő király Margit nevű leányát. Ez utóbbit támasztja alá a spliti Szent Domnius katedrális egyik felirata, mely Margit kérőjét III. Béla lányának a fiával, azaz Vilmossal azonosítja. A történészek azt illetően megosztottak, hogy mi lett Vilmos további sorsa. Az egyik elmélet szerint 1242-ben meghalt a tatárjáráskor, míg egy másik szerint 1265-ig élt Flandriában.

Források:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.