Drachma vagy euró? Mi történne, ha a görögök kilépnek az Euróövezetből?

A szakértők egyre gyakrabban hozzák szóba Görögország Euróövezetből való kilépését. Ebben az esetben Athénnak gyorsan és határozottan kellene ismét bevezetnie saját devizáját.

2012. 05. 25. 7:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A görögök valójában az euróról szavaznak

Az Euróövezetben Görögországnak egyetlen lehetősége van talpon maradni: szigorú megszorításokkal és bércsökkentésekkel, ezt az utat azonban nem támogatja a lakosság, ahogy az a május 6-i választásokon is kiderült. A választási fordulókban felülkerekedtek a megszorítások elutasítói a támogatókkal szemben. Politikai patthelyzet alakult ki. Egyik megbízott félnek sem sikerült kormányt alapítania. Sajnos a legújabb felmérések szerint jelenleg is a megszorítások ellenzői vannak az élen a választók listáján. A következő választások pedig már közelegnek, hiszen június 17-én a görögök újra az urnákhoz járulnak.

A drachma leértékel(őd)ése

Fontos előnye lenne a drachma újbóli bevezetésének, hogy a nemzeti deviza leértékelődésével Görögország jelentős mozgástérre tenne szert. A gyenge nemzeti fizetőeszköz miatt vonzóbbá válna turistacélpontként az ország, termékei olcsóbbá válnának az exportokban. A kilépésnek azonban természetesen meglenne a hátránya is, hiszen a drachma árfolyama a pénzpiaci ingadozás miatt első körben komoly szabadesést produkálhatna. Számos tanulmány szerint közel 50%-kal csökkenne a görögök megtakarításainak értéke.

Gyors átállásra van szükség

„Gyorsan, egyetlen hétvége alatt kell lezajlania az újbóli bevezetésnek„, mondta Pedro Videla, a madridi IESE Business School professzora, aki szerint hamarosan bekövetkezhet a kilépés. ” A bankokat be kell zárni, hogy megakadályozzák a pénzkivéteket„-tette hozzá Videla.

Lehetséges párhuzamos deviza: euró

Egyes szakértők szerint nem kizárt, hogy a bankszámlákon levő összegek maradhatnak euróban, és az euró megmaradhat fizetőeszköznek, úgymond párhuzamos devizaként a drachma mellett. A nyugdíjak és a bérek fizetése azonban drachmában történne, az állami fizetési forgalom eszköze szintén a drachma lenne.

Bármelyik variáns mellett döntenek is, egyetlen kérdés felmerül: honnan jutnak drachmához, amit bevezetnek? A régi pénzérméket és bankjegyeket már rég megsemmisítették, mióta Görögország 2001-ben belépett az Euróövezetbe. Még ha Görögország mostantól csak drachmát termel is, nem pedig eurót, több hónapig eltarthat a folyamat, véli Federico Steinberg a spanyol Institut Elcano-ból. Egyetlen éjszaka alatt ez még külföldi segítséggel sem sikerülhet.

Átmeneti megoldás: az euró felülbélyegzése

Videla ezért átmeneti megoldást javasol addig, míg elengedő drachmát állítanak elő: ”a görög bankokban levő összes euró bankjegyet ’Ez drachma, nem pedig euró’ bélyegzővel kellene ellátni„, mondta. ”vagy pedig le kellene vágni egy sarkát„, hogy megkülönböztessék a drachmát az eurótól. (Odor Tamás – www.globalfx.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.