Az újonnan iparosodott országok is kiveszik a részüket
Kína, India és Oroszország, Brazília és Dél-Afrika is az újonnan iparosodott országok, az úgynevezett BRICS-államok közé tartozik, amelyek korábban nem reagáltak a finanszírozással kapcsolatos felkérésekre. Röviddel a G20-as csúcs előtt azonban ezek az országok is meghatározták nagyobb szerepvállalásuk feltételeit. A plusz eszközöket az alap reformjaihoz kötnék, amely az újonnan iparosodott országoknak nagyobb beleszólási jogot biztosítana.
Csaknem kétszeresére növelt hitelkapacitás
Az IMF további tökét kért az adósságválság kezeléséhez. A válságalap megduplázásáról már áprilisban döntés született, konkrét beleegyező válasz azonban csupán 340 milliárd euróról érkezett. Első körben főként euró-államoktól, Japántól és Szaúd-Arábiától. Los Cabos-ban Lagarde szerint újabb 12 állam állt be a támogatók közé. Ezen országok hozzájárulásával kiegészítve kétszeresére emelkedett az IMF hitelkapacitása.
G20: Fokozódik a türelmetlenség az európai adósságválság miatt
A legfontosabb ipari és újonnan iparosodott országok csoportja (G20) a görög választások után arra ösztönzi az európaiakat, hogy végre tegyenek pontot az adósságválság végére. A G20-as csoport szerint Európának \"minden szükséges politikai intézkedést foganatosítania kell\", hogy megoldja a több mint 2 éve fennálló problémákat. A csúcs előtt a görög választások eredménye volt a legfontosabb téma. Merkel szerint gyorsan végbemehet a kormányalapítás. Az EU képviselői szerint a G20-ak segíthetnek legyűrni a válságot. Merkel és Obama megbeszélésén is szóba került az euróövezetet sújtó válság kezelése. Az amerikai kormány egyik szóvivője szerint \"abban egyetértenek a felek, hogy további lépéseket kell tenni Európa politikai integrációjának érdekében\". A csúcs másik fontos kérdése lehet, hogy akciótervet dolgozzanak ki a növekedés serkentésének és a foglalkoztatás növelésének érdekében. Merkel álláspontja szerint a csomagnak strukturális reformokat, a költségvetések konszolidációját és gazdaságélénkítő intézkedéseket kell tartalmaznia. Ezzel kapcsolatban minden országnak megvan a maga házi feladata, melyet meg kell oldania, hogy az euróövezet végre elindulhasson a válságból kifelé vezető úton. (Odor Tamás – www.globalfx.hu)