A francia, német, spanyol és olasz pénzügyminiszterek kedd esti találkozóján Ciprus segélykérése mellett a két ország aggasztó helyzete is szóba kerülhet. Az elsődleges bejelentések alapján Ciprusnak bakrendszerének a felélesztésére, csaknem 10 milliárd euróra van szüksége.
A Spanyolország segélykérése utáni első aukción a november óta tapasztalt legmagasabb értékre emelkedtek a kötvényhozamok. A 3 hónapos papírok hozama a háromszorosára emelkedett májushoz képest. A kötvényhozamok kritikus szintre emelkedését követően Spanyolország a e hét elején nyújtotta be hivatalosan régen várt kérelmét, amelyben nem említett konkrét összeget. A könnyvizsgálók ellenőrzésének alapján 62 milliárd euróra tették a tőkeigényt. Egyelőre nem várható a helyzet tisztázódása: a gazdasági miniszter, Luis de Guindos szerint eltarthatnak egy ideig a mentőcsomaggal kapcsolatos tárgyalások.
Hétfőn este érte az újabb hidegzuhany Spanyolországot: a Moody\'s 28 spanyol bank minősítését lerontotta 1 illetve 4 fokozattal. A hitelminősítő az ország hitelképességének romlásával indokolta döntését.
Olaszország is szembesült az első nagyobb problémákkal bankrendszerében, ahogy azt a Banca Monte dei Paschi di Siena este is bizonyítja: állami segítségre szorul.
Az olasz munkaáltatók az EKB kötvényvásárlásai mellett emeltek szót, azonban falakba ütköztek. Olaszország a további reformokkal próbálja visszanyerni a piacok bizalmát. Mario Monti elnök a munkaerő-piaci reformokat bizalmi szavazással kötötte össze, amelynek kedden vagy szerdán meglehet az eredménye. A nagyobb pártok jelezték támogatásukat.
A francia pénzügyminiszter, Moscovici francia, spanyol és német kollégájával találkozik este Párizsban. Moscovici elmondta a France Info rádiónak: este fogadja Wolfgang Schäuble német, Luis de Guindos spanyol és Vittorio Grilli olasz pénzügyminisztert, vagy Mario Monti-t.
A csúcs témája Ciprus segélykérése lesz. Még nem határozták meg az ország pontos tőkeigényét, azonban az államnak valószínűleg 7 milliárdra, a bankoknak pedig újabb 3 milliárdra van szüksége.
A piacok nem támasztanak nagy elvárásokat az EU-csúccsal szemben: az EU-s állam- és kormányfők tanúbizonyságot tehetnek szolidaritásukról, azonban kézzelfogható döntésekre van szükség. A BoE elnöke, Mervyn King kritizálta az euróövezet válságkezelését: „Pesszimista vagyok az euróövezet jövőjét illetően”, mondta. \"Különösen nyugtalan vagyok, mivel az elmúlt 2 évben láttam, hogy egyre inkább romlik a helyzet, és egyre messzebb került a megoldás.\"

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról