„Vannak más alternatívák is arra az esetre, ha nem lehet megreformálni a Libort” – nyilatkozta a Bank of Canada elnöke, Mark Carney szerda este. Hozzátette: lehetséges, hogy a kamatláb megállapítása olyan strukturális hiányosságokat mutat, amelyeket nem lehet kikerülni.
Az angol jegybank, a Bank of England elnöke, Mervyn King szigorú hangvételű levélben közölte kollégáival, hogy a Libor-rendszer radikális reformjára lenne szükség a bizalom helyreállításához. A legfelsőbb pénzügyi hatóságok a szeptember 9-ei, bázeli ülésen tanácskoznak a lehetséges változtatásokról, írta a Reuters.
Világszerte több tucat bank ellen folyik nyomozás, melyek a vádak szerint a pénzügyi válság alatt, sőt már 2007-től manipulálták a Libor szintjét. A kamatlábat napi egyszer állapítják meg Londonban, az egyes intézetek refinanszírozási költségekkel kapcsolatos adatai alapján. A kamatláb az 500 000 milliárd dollár fölötti pénzügyi tranzakciók alapját képezi, a jelzálogkölcsönöktől a hitelkártyákon át számos pénzügyi termékig. A bankok hamis adatokkal eltitkolhatták valós refinanszírozási költségeiket, és ennek következtében jelentős kereskedési nyereséghez juthattak. Eddig egyedül a Barclays Bank vallotta be, hogy kereskedői hibákat követhettek el a Liborral kapcsolatban.
A Libor legsebezhetőbb pontját az képezi, hogy a bankok önkéntes alapon szolgáltatott adatai, nem pedig a tényleges piaci tranzakciók alapján határozzák meg. „Helyesebb lenne nagyobb hangsúlyt fektetni a piacokra” – mondta Carney. A Fed elnöke, Ben Bernanke úgy véli, máshogy kellene megállapítani a Libor mértékét. Szerint a swapok számítási módszere jó példával szolgálhatna.
„A végén még az is előfordulhat, hogy más-más országokban más-más kamatokat kapunk – mondta Carney. – Egyelőre azonban még csak elméleti síkon, és kifejezetten kezdeti stádiumban folynak az egyeztetések.” Hiába a bizalomvesztés, szakértők szerint rövid távon biztosan nem szüntethető meg a Libor, hiszen jelenleg túl sok tranzakció kapcsolódik hozzá.
Az euróövezetben számos helyen az Euribor jelenti az irányadó kamatlábat, azonban itt is fennáll a manipuláció veszélye. A Reuters információi szerint az EKB a kamatláb átfogóbb reformja mellett emelt szót a bizalom erősítésének érdekében. A legfontosabb kérdés persze ebben az esetben is az, hogy a jövőben milyen módszer alapján állapítsák meg a kamat szintjét. Az EKB feltehetően azt szeretné elérni, hogy az Euribornál a ténylegesen felmerülő kamatok alapján állapítsák meg a szintet. Amennyiben nem lenne piaci aktivitás, és ezzel valójában kamat sem – ahogy az a válsághangulat miatt többször is előfordult a közelmúltban –, akkor az EKB elképzelései szerint egyáltalán meg sem állapítanák a kamat mértékét.
Odor Tamás
GlobalFX.hu