Lufiveszély a német ingatlanpiacon

A közvélemény-kutatások szerint minden harmadik német állampolgár ingatlanpiaci lufitól tart. A német piacon az elmúlt időben jelentősen emelkedtek az ingatlanárak.

GlobalFX
2012. 07. 23. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A biztonságot kereső befektetők egy része német ingatlanokba menekítette megtakarításait, ami az ingatlanárak emelkedését vonta maga után, írta a Financial Times (FTD). Az öröklakások 2011-ben 4 százalékkal emelkedtek, ami kifejezetten magas értéknek számít a 2,3 százalékos infláció mellett. Nem csupán az erős konjunktúra volt hatással az értékre. Németország biztos pontnak számít az európai adósságválságban, és ez a pozíció külföldről és belföldről is jelentős mennyiségű tőkét vonz az ingatlanpiacra.

Fenti okok miatt a Deutsche Bank elemzői további áremelkedésre számítanak. Számos elemzőben felmerül a kérdés: Lassan majd Németországban is ingatlanpiaci lufitól kell majd tartani? A helyzet ennyire még nem veszélyes, hiszen a szakértők szerint egyelőre még szó sincs az ingatlanok túlértékeléséről, mint korábban Spanyolországban. „A dolgok aktuális állása szerint semmi ok az aggodalomra” – mondja Alexander Koch, az Unicredit német közgazdásza. Az áremelkedés sokkal inkább a többéves csekély dinamika következményének tekinthető. A házárak 2000 és 2005 között kereken 10 százalékkal estek vissza, majd 2009-ig szinte teljesen stagnáltak. Ezt követően pedig éves szinten 2-3 százalékos emelkedés volt megfigyelhető.

Az indikátorok normális árakra utalnak

Jóval nagyobb emelkedésre lenne szükség ahhoz, hogy túlhevülésről beszélhessünk, véli Koch. Az ingatlanpiaci mutatók sem utalnak irreális árazásra. A szakértők több szempontból is megvizsgálták a német ingatlanpiacot. Összehasonlították az ingatlanárak és a jövedelmek, a vételi árak és a bérleti díjak viszonyát, az eladó ingatlanok számát, illetve a jelzálogkölcsönök viszonyulását az összgazdaság teljesítményéhez. Az eredmények kiértékelése alapján semmi ok az aggodalomra. Néhány jelentős agglomerációval rendelkező nagyváros – mint például München – esetében ugyan kissé torzulnak az árak, de még itt is csak enyhe túlárazás figyelhető meg, nyilatkozta Konstantin Kholodilin, a DIW intézet kutatója a Financial Timesnak. Vannak azonban olyan tényezők, melyek negatívan hatnának a piacra, ilyen lenne például az euróövezet szétesése. Hosszabb távon vizsgálva persze a szakértők sem zárják ki egy újabb lufi kialakulásának lehetőségét. A Deutsche Bank elemzői szerint kicsúszhatnak az árak a piaci ellenőrzés alól, ha a befektetők az euró szétesésével kapcsolatos aggodalmak miatt elárasztják a piacot. (Odor Tamás – www.globalfx.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.