Az egyik levélben Tucker konkrétan bírálta a Barclays egyik magasra árazott alapját. A leveleket egy angol képviselő tette közzé a mai napon, néhány órával Tucker bizottsági meghallgatása előtt. A Barclays az első olyan pénzintézet, melyet – 290 millió fontra – megbüntettek a manipulációs botrány kapcsán. A képviselők végre szeretnének tisztán látni az ügyben, ezért tűzték ki a mai meghallgatást is.
Nem a Barclays az egyetlen bank, amely érintett a botrányban, világszerte számos pénzintézet körül vizsgálódnak a hatóságok. Az ügyben vizsgálat folyik többek között a svájci UBS és a német Deutsche Bank érintettségével kapcsolatban is. A Deutsche Bankot már a német felügyelet a BaFin is vizsgálat alá vonta, tudta meg a múlt héten a Reuters. Belső információk szerint két vezető beosztású alkalmazottól már szépen csendben megvált a vállalat.
A vádak szerint az érintett bankok 2005 és 2009 között manipulálták a Libor és más piaci kamatok szintjét, hogy elfedjék valós refinanszírozási költségeiket és jelentős nyereséghez juthassanak. A Libort naponta egyszer határozzák meg Londonban, és a bankok közötti hitelezés kondícióit mutatja. Számos érintett befektető tervezi az ügy jogi útra terelését, mivel számításaik szerint jelentős károk érhették ügyfeleiket. A frankfurti Metzler Bankról a hétvégén derült ki, hogy részese egy a többek között a Deutsche Bank ellen benyújtott keresetnek New Yorkban. Várhatóan számos más befektetőház is pereskedni fog. A Deka és az Union Investment szakemberei jelenleg az esetleges kárigényeket próbálják felmérni, s majd az eredmények alapján döntenek. „Amennyiben az USA-ban sikeresek lesznek a perek, akkor természetesen mi sem fogunk késlekedni.” A tényleges károkat azonban szakértők szerint szinte lehetetlen pontosan felmérni, „hiszen senki sem tudja, milyen lett volna a nem manipulált Libor”.
Bob Diamond múlt heti londoni meghallgatása után került a képbe a Bank of England, az angol nemzeti bank. Diamond szerint a jegybanknak nem volt ellenére a manipuláció, és amúgy is el akarták kerülni a Lehman-csőd után az egyre dráguló banki refinanszírozásból adódó problémákat. Most Tuckerön a sor, hogy elővezesse a Bank of England verzióját.
Az EU a meghallgatásoktól függetlenül számos szigorító intézkedést helyezett kilátásba. „Tanulnunk kell a Libor-ügyből, és le kell vonnunk a konzekvenciákat” – nyilatkozták az illetékesek. A Európai Bizottság az Európai Parlamenttel és a tagországok kormányaival tárgyal, hogy még szigorúbb intézkedéseket vezethessenek be a visszaélések és a bennfentes kereskedés szankcionálására. A tervezett szabályozások mind a 27 tagállamra nézve érvényesek lennének, de előbb az EP-nek és az egyes kormányoknak is el kell fogadniuk.
Odor Tamás – GlobalFX.hu