Újabb terhelő levelek a Libor-botrányban

A Libor manipulálása miatt kirobbant botrányban most újabb elektronikus levelek kerültek elő, melyek az angol jegybankra nézve is terhelőek lehetnek.

GlobalFX
2012. 07. 09. 14:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik levélben Tucker konkrétan bírálta a Barclays egyik magasra árazott alapját. A leveleket egy angol képviselő tette közzé a mai napon, néhány órával Tucker bizottsági meghallgatása előtt. A Barclays az első olyan pénzintézet, melyet – 290 millió fontra – megbüntettek a manipulációs botrány kapcsán. A képviselők végre szeretnének tisztán látni az ügyben, ezért tűzték ki a mai meghallgatást is.

Nem a Barclays az egyetlen bank, amely érintett a botrányban, világszerte számos pénzintézet körül vizsgálódnak a hatóságok. Az ügyben vizsgálat folyik többek között a svájci UBS és a német Deutsche Bank érintettségével kapcsolatban is. A Deutsche Bankot már a német felügyelet a BaFin is vizsgálat alá vonta, tudta meg a múlt héten a Reuters. Belső információk szerint két vezető beosztású alkalmazottól már szépen csendben megvált a vállalat.

A vádak szerint az érintett bankok 2005 és 2009 között manipulálták a Libor és más piaci kamatok szintjét, hogy elfedjék valós refinanszírozási költségeiket és jelentős nyereséghez juthassanak. A Libort naponta egyszer határozzák meg Londonban, és a bankok közötti hitelezés kondícióit mutatja. Számos érintett befektető tervezi az ügy jogi útra terelését, mivel számításaik szerint jelentős károk érhették ügyfeleiket. A frankfurti Metzler Bankról a hétvégén derült ki, hogy részese egy a többek között a Deutsche Bank ellen benyújtott keresetnek New Yorkban. Várhatóan számos más befektetőház is pereskedni fog. A Deka és az Union Investment szakemberei jelenleg az esetleges kárigényeket próbálják felmérni, s majd az eredmények alapján döntenek. „Amennyiben az USA-ban sikeresek lesznek a perek, akkor természetesen mi sem fogunk késlekedni.” A tényleges károkat azonban szakértők szerint szinte lehetetlen pontosan felmérni, „hiszen senki sem tudja, milyen lett volna a nem manipulált Libor”.

Bob Diamond múlt heti londoni meghallgatása után került a képbe a Bank of England, az angol nemzeti bank. Diamond szerint a jegybanknak nem volt ellenére a manipuláció, és amúgy is el akarták kerülni a Lehman-csőd után az egyre dráguló banki refinanszírozásból adódó problémákat. Most Tuckerön a sor, hogy elővezesse a Bank of England verzióját.

Az EU a meghallgatásoktól függetlenül számos szigorító intézkedést helyezett kilátásba. „Tanulnunk kell a Libor-ügyből, és le kell vonnunk a konzekvenciákat” – nyilatkozták az illetékesek. A Európai Bizottság az Európai Parlamenttel és a tagországok kormányaival tárgyal, hogy még szigorúbb intézkedéseket vezethessenek be a visszaélések és a bennfentes kereskedés szankcionálására. A tervezett szabályozások mind a 27 tagállamra nézve érvényesek lennének, de előbb az EP-nek és az egyes kormányoknak is el kell fogadniuk.

Odor Tamás – GlobalFX.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.