Görög dráma: Szamarasz és a számok misztikuma

A görög kormányfő ma találkozik Angela Merkel német kancellárral. Szamarasz haladékot szeretne kérni a megszorítások megvalósításához.

GlobalFX
2012. 08. 24. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Görögország már túl sokszor okozott csalódást hitelezőinek. A görög kormányfő röviddel franciaországi és németországi látogatása előtt azt bizonygatta egy interjúban, hogy országa visszafizeti az összes eddig kapott segélyt, de sokaknak nehezére esik elhinni. Akárcsak azt a kijelentést, miszerint Görögország szívesen venne egy közel kétéves haladékot reformjainak megvalósításához, ami azonban nem feltétlenül nehezítené meg a hitelezők dolgát.

Ez utóbbi kijelentés nagy meglepetést okozott Németországban. Ha olyan rossz helyzetben van az ország, hogy a vártnál lassabban tudja csak kivitelezni a megtakarításokat, akkor az a pénz, amelyet meg kellene takarítani, máshol fog majd hiányozni. És kinek a feladata az újabb rés betömése, ha nem a bevált hitelezőké? A befektetők egyre inkább kételkednek. Mit ér a görögök adott szava, kérdik joggal a hitelezők és a befektetők. Mindenki hallja, mit mondanak a görögök, csak ma már senki sem hiszi el.

Újabb 45 milliárd euróra lenne szükség?

Az IMF szerint 2015-ben és 2016-ban 40 és 45 milliárd euró közti összeg visszafizetése válik esedékessé – amiért valószínűleg az európartnereknek, az EKB-nak vagy az IMF-nek kell a zsebébe nyúlnia, ha Görögország akkor sem támaszkodhat a tőkepiacokra. A 2015-ben és 2016-ban esedékes hitelek nagy része az IMF vagy az EKB birtokában van. „Ez azt jelenti, hogy a »megmentőknek« kellene fizetni a kamatokat, ha újabb segítséget nyújtanak“ – véli dr. Jens Boysen-Hogrefe, a kieli Világgazdasági Intézet (Institut für Weltwirtschaft) munkatársa. Elképzelhető, hogy ezért elhalasztva kerül sor a kifizetésekre, illetve meghosszabbíthatják a papírok futamidejét.

Egyesek szerint a görögökkel kapcsolatos dilemma már rég nem olyan drámai, mint ahogy tartanak tőle. A Goldman Sachs egyik tanulmánya szerint az aktuális, második mentőcsomag elengedő ahhoz, hogy a görögök legalább 2014-ig kitartsanak. Addig legalább az úgynevezett „kemény“ tőkeigényt fedezhetik (ide tartoznak az állami hitelek, az ESM kifizetései, EKB-papírok visszafizetése), még akkor is, ha Görögországnak nem sikerül foganatosítania a privatizációs törekvéseit, és nem ér el elsődleges többletet – írja a tanulmány. Ez csökkentené az említett halasztással kapcsolatos pénzügyi kockázatokat.

Ha az EKB mégis meghosszabbítaná a görög papírok futamidejét, az olyan forrásokat szabadítana fel, amelyek révén az ország legalább 2015 végéig talpon maradhatna, véli a Goldman Sachs. Legkésőbb ekkor azonban súlyos helyzet alakulhat ki. Ezután nagyjából 38 milliárdra lehet majd szükség ahhoz, hogy 2016-ig biztonságban legyen az ország.

A Reuters szerint a német kormány sokkal inkább készül arra az eshetőségre, hogy Görögország kilép az euróövezetből, mint ahogy eddig a piacok vélték. A Financial Times Deutschland pénteki kiadása szerint egy csapat, Thomas Steffen vezetésével, a lehetséges kilépés Németországra, és az euróövezetre gyakorolt következményeivel foglalkozik. „Kollégáink felderítik a pénzügyi következményeket és mérlegelik, hogy kerülhető el a többi államot érintő dominóeffektus” – közölte a minisztérium. Wolfgang Schäuble tárcavezető szóvivője azt nyilatkozta a lapnak: „Egy stáb foglalkozik főleg az adósságválsággal”. Helyes, hogy egy kormány felkészül minden eshetőségre, még a valószínűtlenekre is.

Odor Tamás
GlobalFX.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.