Csökkent a törökök lelkesedése az EU-belépés iránt
A törökök többsége büszke arra, amit elértek az utóbbi időben. Törökországban nyoma sincs a válságnak. Miniszterelnökük, úgy tűnik, jó munkát végez. Belépni az EU-ba? A megkérdezett 30 év körüli fiatalok többsége legszívesebben be sem lépne az EU-ba, mert nem akarnak másoktól függeni. Úgy gondolják, Törökország egyedül erősebb. A fiatal korosztály nincs egyedül gondolataival, hiszen 2004-ben, röviddel a belépési tárgyalások megkezdése előtt még 75%-uk szavazott volna az EU mellett. Ez az érték most 50% alá esett. „Az EU iránti lelkesedés már évekkel ezelőtt elveszett – mondta az isztambuli politológus, Cengiz Aktar. – Az európai adósságválság pedig csak rontott a helyzeten.”
Törökországnak évekig Európa kapui előtt kellett várakoznia, most pedig új öntudatra ébredt. A török kormány bejelentette, hogy hosszú távú céljai között szerepel az EU-tagság, azonban nem minden áron. „Még mindig úgy véljük, hogy országunknak be kellene lépnie az EU-ba” – nyilatkozta a török pénzügyminiszter, Mehmet Simsek 2011 őszén. Később azt is hozzátette, hogy manapság egy kifejezetten csábító az is, ha valaki nem tartozik az euróövezethez.
Törökországot sem kerülte el azonban teljesen a válság. 2012 elején 3,2%-kal emelkedett csak a GDP, ami egy újonnan iparosodott ország számára visszafogott értéknek tűnik. A gyenge emelkedés legfőbb oka, az hogy az EU messze az ország legfontosabb kereskedelmi partnerének számít. A török exportok több mint egyharmada ide irányul. A külföldi beruházások mintegy 80%-a, amelyeket Törökországban indítanak, az EU-hoz köthető. Ezért az országban két táborra oszlanak a vélemények az euró-válsággal kapcsolatban. Egyesek határtalanul örülnek az ország erősségének, míg mások tisztában vannak vele, hogy a török mutatók igencsak nagy mértékben függnek az EU-tól.
„Ha Európa egészségesebb lenne, Törökország is jobban erősödhetne”
Olyan függőségi viszony van Európa és Törökország között, amelyet nem lehet félvállról venni. Ali Bilaloglu, a Dogus Otomotiv elnöke „meggyőződéses európainak” vallja magát. Az Európával való kereskedés számára a mindennapi élet részét képezi. 2000 alkalmazottjával VW, Audi és Porsche gépkocsikat importál Törökországba. A cég inkább közvetetten érzi a válság hatásait. A török termékek eladásai az EU-ban jelentősen csökkentek, ami közvetetten a törökök vásárlóerejét is csökkenti. „Csökkenést egyelőre nem tapasztalunk, azonban alábbhagyott a növekedés – mondja Bilaloglu. – Ha Európa egészségesebb lenne, Törökország is jobban erősödhetne”.
Új piacok Afrikában és a Közel-Keleten
A Dogus Otomotiv az EU-ba exportált különféle utánfutókat, de amikor az európai piacok összeomlottak kénytelen volt másfelé nyitni. Afrikába és a Közel-Keletre irányul most a cég figyelme. Sajnos ezek a piacok azonban instabilak és kiszámíthatatlanok és messze nincs akkor a vásárlóerejük, mint az EU-nak. Az EU-t azonban sem politikai, sem pedig szociális szempontból nem szabad szem elől tévesztenie a török gazdaságnak. Törökország ugyanis nem csak gazdaságilag függ Európától, sokan ugyanis úgy gondolják, hogy a politikai és szociális reformok csak akkor folytatódnak, ha továbbra is megmarad az EU-ba való belépés esélye. A belépés pártolói szerint még sok a tennivaló az emberi jogok, az életszínvonal és a képzés területén is, és itt reformok csakis az EU-val közösen valósíthatók meg.
Az AKP-kormány korábban az EU-belépés propagandájának szelét arra használta, hogy igazságosabbá és demokratikusabbá tegye az országot. 2011 óta azonban akadoznak a reformok. Recep Tayyip Erdogan, török miniszterelnök a muszlim demokrácia fő szószólója, ám az ok nélkül bebörtönzött kurdokról, diákokról és újságírókról szinte alig hallani valamit. Politológusok szerint lassan már kezd veszélyessé válni a török politikusok túlzott magabiztossága. Abban viszont megegyezik az elemzők véleménye, hogy az EU-belépés kérdése nem függhet a napi politikától. Törökország már réges-rég eldöntötte, hogy be kíván lépni az EU-ba, amiből bizonyos értelemben még maga az unió is profitálna. Ugyanakkor lassan már az EU is eldönthetné, hogy fel akarja-e venni a törököket az EU tagállamok soraiba, vagy sem.
Odor Tamás
Globalfx.hu