Setschin Vladimir Putin egyik közeli bizalmasa, aki szintén kiállt az ügylet mellett. A Kreml által irányított Rosneft ezzel a lépéssel a világ legnagyobb tőzsdén jegyzett olajvállalata lenne. Az orosz kormány már most próbálja megelőzni az olajóriás túlzott piaci ereje miatti vitákat. Alexander Nowak, energiaügyi miniszter szerint monopóliumról szó sem lehet.
Belső források szerint Setschin 28 milliárd dollárért venné meg a BP 50 százalékos részesedését. Megközelítőleg 15-20 milliárd dollár készpénzben kerülne kifizetésre, felette pedig 10 vagy 20 százalékos Rosneft részesedést ajánlanának, írta a Financial Times. A BP, a Rosneft és a BP másik 50 százalékát birtokoló AAR csoport eddig nem nyilatkozott az ügyben.
A Rosneft állítólag érdeklődött az AAR részesedése iránt is, melyet szintén megvásárolnának. Mivel az AAR nem igazán akar a Kreml által irányított céggel együttműködni, ezért még kedden aláírtak egy szándéknyilatkozatot a BP részesedések eladásával kapcsolatban, szintén 28 milliárd dolláros áron. A Rosneft napi termelése ezzel 3,15 millió hordó olajra emelkedne. Az amerikai Exxon jelenleg napi 2,3 millió hordót termel ki.
Az üzlet teljesen átrendezné az orosz olajpiacot. A termelés nagy része magánkézből visszakerülne állami kézbe. Hasonló eset történt a Yukos 2004 és 2007 közötti szétverésekor, ami egykor a legnagyobb magánkézben lévő olajvállalat volt Oroszországban.
Ódor Tamás
GlobalFX.hu

Botrányok és tiltakozások a Fővárosi Közgyűlésben, Kollár Kinga bujkál