Regling szerint jelentős előrelépés tapasztalható az érintett területeken. „A költségvetések konszolidációja és a versenyképesség visszanyerése terén már túl vagyunk a tervezett táv felén” – nyilatkozta szerdán a Die Zeitnek adott interjújában. „Amennyiben az érintett kormányoknak sikerült végigvinniük a megkezdett reformokat, akkor az ezt a területet érintő intézkedéseket két éven belül magunk mögött tudhatjuk” – mondta Regling.
Írországban, Portugáliában és Spanyolországban ismét erősödik a versenyképesség és lassan csökken a deficit mértéke is – mondta a német csúcsdiplomata, aki az ESM előtt az EFSF vezetője volt. Görögország esetében pedig 2010 óta először jelentettek minimális többletet a fizetési mérlegnél. Újabb adósságelengedésre semmi szükség a görögök esetében. A szakember Spanyolország esetében sem látja közvetlen szükségét egy újabb segélycsomagnak. „Összességében csökkentek a kamatok a spanyol papírok estében, ezért az ország nem szorul különféle mentőhitelek felvételére.”
„Az ázsiai befektetők többsége már sokkal optimistább az európai piacokkal kapcsolatban, mint fél évvel korábban. A piacok is kezdik felismerni, hogy nemzetközi szinten is jelentős előrelépések történtek és hogy európai szinten is új eszközök állnak a szakemberek rendelkezésére a válság elleni küzdelemben”. Az euróvezet pénzügyminiszterei hétfőn tették hivatalossá az ESM működését. Az alap jelenleg 500 milliárd eurós tőkével rendelkezik.
Ódor Tamás
GlobalFX.hu