A svájci I-CV országokra bontott tanulmánya szerint Németország elbúcsúzhat top besorolásától. Már csak négy ország érdemes a top besorolásra. A Financial Times Deutschland cikke szerint a tanulmány az egyes államok válság ellen tanúsított ellenálló képességét hiányolta leginkább. Ez pedig elengedhetetlen a top besoroláshoz.
Négy egzotikusnak számító ország maradt a ranglista élén
Az elemzések során a szakemberek figyelembe vették a lakosság elöregedését, a déli országoknak nyújtott segélyekből eredő megterheléseket illetve még az euróövezet esetleges szétesésének kockázatát is. Az I-CV szemszögéből így világszerte csupán négy ország érdemelte ki a top besorolást. Továbbra is megtartották az „AAA” besorolást Norvégia, Svédország, Svájc és Szingapúr esetében.
Az I-CV országokat és bankokat vizsgáló tanulmányai már korábban is sokszor előre jelezték a problémákat, így a befektetők egyre inkább odafigyelnek a kis svájci cég elemzéseire. A Lehman Brothers-t például már 2007 szeptemberében, egy évvel a bukás előtt a leggyengébb nagybanknak minősítették. Az egyes államok besorolásánál is jóval megelőzték eddig a nagy hitelminősítőket. A Moody’s, a Standard & Poor’s (S&P) és a Fitch is jóval később minősítette csak le a svájciak által már rég leminősített országokat. A nagy hitelminősítők még 12 országot tartanak érdemesnek a top besorolásra. AZ euróövezetből itt találhatjuk még Németországot, Hollandiát, Luxemburgot és Finnországot is.
Független elemzők
A világszinten elismert nagy hitelminősítőktől eltérően az I-CV-t nem a kibocsátók finanszírozzák, hanem főként a befektetői oldal, köztük alapok, biztosítók és nyugdíjbiztosítók. Ennek köszönhetően teljesen függetlenül dönthetnek az elemzők a besorolásokkal kapcsolatban. Törökországot és Brazíliát például sokkal magasabb kategóriába sorolja az I-CV, mint a három nagy hitelminősítő, ami Brazília esetében konkrétan három fokozattal jobb besorolást jelent.
GlobalFX.hu