Csökkent a munkanélkülieknek nyújtható támogatások mértéke és a diákoknak folyósított ösztöndíjak is zsugorodnak. A múzeumoknak, a színházaknak és az operaháznak folyósított összegek is drasztikusan csökkennek, de még a spanyol királynak, Juan Carlosnak is rövidebbre kell húznia a nadrágszíjat. A spanyolok spórolnak, ahol csak tudnak, ennek ellenére nemhogy csökkenne az adóssághalmaz, hanem inkább egyre csak növekszik. A spanyol adósság mértéke 2011 decemberében a GDP 68 százalékát érte el. Az idei évben már 85,3 százalékkal számolnak a közgazdászok, míg a 2013-as évre már 90,5 százalékkal.
Drága a döglődő bankrendszer megmentése
Luis de Guindos, gazdasági miniszter szerint a bankok megmentése egy centjébe sem kerül majd a lakosságnak, hiszen nem támogatást, hanem csak tőkeinjekciókat kapnak, amit a későbbiekben vissza kell majd fizetniük. A milliárdos segélycsomagok azonban jelentősen terhelik a költségvetést. A spanyolok többsége szerint az állam sosem látja viszont a kifizetett összegeket. Cristóbal Montoro, spanyol pénzügyminiszter bevallotta, hogy az eddig kifizetett 16,6 milliárd euró a 2011-es és 2012-es költségvetésekben előzetesen kiadásként lett feltüntetve, írta a Dpa.
Az El País cikke szerint előreláthatatlan, mennyi pénzt kell még a bankok megmentésére fordítani. A lap vezércikkében felsorolt néhány bankot, amelyek 21 milliárd eurós segélyben részesültek, és várhatóan sosem fizetik majd vissza a kiutalt összegeket. Közgazdászok szerint a komolyabbakat még ki sem fizették. Az amerikai Oliver Wyman tanácsadócég felmérése szerint a legjobb esetben is további 59 milliárd kellene a döglődő spanyol pénzintézetek megmentésére.
Eddig még csak nem is látszik a fény az alagút végén
Először a 2013-as költségvetés nyitotta fel a spanyolok szemét, mennyire kilátástalan is a jelenlegi helyzet. Az állami bevételek egyharmada adósságtörlesztésre megy el. Madrid pedig 2013-ban is újabb 200 milliárdért bocsátana ki állampapírt, pedig a kamatszintek folyamatosan a kritikus határértékek körül ingadoznak. Sokan vitatják a kormány intézkedéseit, mivel elvonja a pénzt az oktatásból, az egészségügyből és a munkanélküliektől, majd az így megtakarított összegeket a bankok megmentésére fordítja. Már a híres amerikai közgazdász, Paul Krugman is felszólalt a kormány ilyen intézkedései ellen.
Ódor Tamás
GlobalFX.hu