Szándékos gyártási hibák miatt mennek tönkre az elektromos készülékek

Egy német tanulmány szerint egyes gyártók előszeretettel használnak gyenge minőségű alkatrészeket, szándékosan lerövidítve ezzel az elektromos készülékek élettartamát.

GlobalFX
2013. 03. 21. 15:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A technológiai fejlődésnek köszönhetően a gyártók egyre újabb és fejlettebb gépekkel árasztják el a piacokat. A felhasználók tapasztalatai szerint azonban ezek a készülékek hamarabb mennek tönkre elődeiknél. A Saarbrücker Zeitung cikke szerint, Stefan Schridde fogyasztóvédelmi szakember és Christian Kreiss közgazdász tanulmányukban arra az eredményre jutottak, hogy számos alkalommal szándékosan, a gyártók által generált gyenge pontokon bukkannak fel a meghibásodások.

Ezzel el is jutottunk a vásárlók szándékos megtévesztéséhez. A vizsgálat leginkább nyomtatókra, fejhallgatókra, mosógépekre, elektromos fogkefékre és hasonló termékekre terjedt ki. A tanulmány konkrétan fel is sorolja mely vizsgált termékeknél alkalmazhattak a gyártók tudatosan olyan gyenge minőségű alkatrészeket, amelyek idő előtti meghibásodásokat okozhattak.

Éves szinten több milliárd euróra rúghat az az összeg, amit a fogyasztók az egyre gyakrabban meghibásodó készülékeik pótlására fordítanak. Németországot figyelembe véve, a tanulmány modellezte a jelenséget és évi 137 milliárd eurós összeget állapított meg a trükkösen meghibásodó gépek pótlásával kapcsolatban.

A tanulmányban több mint 2000 esetet vizsgáltak meg. Nyomtatóknál például sok esetben találtak olyan belső számlálót, amely egy bizonyos érték elérése után a nyomtató meghibásodását jelzik. A számláló visszaállítása után a nyomtatók a legtöbb esetben hibátlanul működtek tovább. Laptopok esetében a beépített alkatrészek gyakran ragasztottak, ami jelentősen megnehezíti a cserét vagy a javítást. Az elektromos fogkeféknél általában a beépített, természetesen cserélhetetlen akkumulátor adja meg magát idő előtt. A mosógépek esetében az alultervezett fűtőszálak jelentik a leggyakoribb meghibásodási forrást.

A vizsgálat nem csak a drága elektronikai eszközökre terjedt ki. Hasonló visszaéléseket találtak egyszerű cipzárak, cipősarkak, textíliák vagy irodai székek esetében is.

A vásárlók megtévesztése mellett az így keletkező hatalmas mennyiségű hulladék kezelése is a megoldandó feladatok közé tartozik. Németországban a törvényhozók már a minőségi és garanciális előírások szigorításán dolgoznak, így talán kevesebb szemét kerül majd a polcokra és a fogyasztókhoz.

Ódor Tamás
GlobalFX.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.