Az Oklahoma Geological Survey (OGS) mérései alapján közel háromszázszorosára emelkedett a legalább 3-as fokozatú földrengések száma a régióban. Az átlag napi két földrengés fő oka valószínűleg az olaj- és gázkitermelés során keletkező szennyvíz talajba visszavezetésének folyamatában keresendő. Az OGS szakemberei szerint csak idő kérdése egy komolyabb földrengés kialakulása.
Az olaj- és gázkitermelés fejlesztése, és az új technológiák bevezetése az USA-ban egyre komolyabb vitákat szül a környezetre gyakorolt káros hatások miatt. A kitermelés folyamán ugyanis a gáz és olaj mellett jelentős mennyiségű vizet is kiszivattyúznak a talajból. A kinyert anyagok szétválasztása után a felesleges vizet visszapumpálják a talaj mélyebb rétegeibe.
Az OGS adatai szerint relatíve magas sótartalmú vízről van szó, amely a gázzal és az olajjal együtt található a mélyben. Sajnálatos módon azonban a kitermelt vizet gyakran a lelőhelynél mélyebb rétegekbe pumpálják vissza. Jelentős mennyiségű „szennyvíz” keletkezik a főként palagáz kitermeléskor alkalmazott rétegrepesztéses (fracking) technológia alkalmazása során is. Az OGS adatai alapján azonban Oklahomában ez csak viszonylag kis részét teszi ki a visszapumpált vízmennyiségnek.
Az elmúlt évben Oklahomában 588 alkalommal regisztráltak 3-as vagy annál nagyobb erősségű földrengést. A 2008 előtti években átlagosan 2 hasonló erősségű földrengést regisztráltak évente. Az OGS szakembereinek adatai szerint a víz visszapumpálása és az általuk generált rengések között eltelt idő több hét is lehet, bizonyos esetekben ez az időszak meghaladhatja akár az egy évet is. A közel négymilliós Oklahoma állam gazdaságának egyik fő pillére az energiaipar, azon belül is a kitermelés. A régióban minden negyedik munkahely az energiaiparhoz köthető.
Ódor Tamás
GlobalFX.hu – Vagyonkezelés felsőfokon