A legkisebbek zenei nevelésének a népzenével kell indulnia – ezt még Berecz András kötötte a lelkemre annak idején, amikor összefutottunk, egyébként éppen egy ringatófoglalkozás után. Logikusnak tűnt, hogy a zenében is ugyanúgy kell lerakni az alapokat, ahogy a(z) (anya)nyelvben. Bár sosem voltam ortodox népzenerajongó, saját gyerekeimen teszteltem – a rendszer működik. A gyerekek természetes nyitottsággal szívnak magukba mindent, amivel megkínáljuk őket. És ki tud biztosabb, tisztább szellemi táplálékot a sok száz év alatt letisztult népdaloknál, mondókáknál?
Ezen az úton indít el sok fiatal családot a ringató, amelynek szellemi anyja Gállné Gróh Ilona, folytatója pedig lánya, Gáll Viktória Emese, aki a legújabb, immár óvodásokat és kisiskolásokat megszólító ringatókönyv szerzője. „A gazdi zenész” összefüggő, fejezetekre tagolt mesefolyama nemcsak szórakoztat, sok mindenre meg is tanít. Szert-Szabó Dorottya varázslatosan szép illusztrációi és a kiadványhoz tartozó lemez együtt észrevétlenül vezeti egyre beljebb az olvasót és a mese hallgatóját a népzene világába, ezúttal a népi hangszereket is belevonva a játékba.
A történet főhőse egy tacskókölyök, Bors, aki ámulva és elapadhatatlan kíváncsisággal szemléli gazdája, Vica és zenész barátai számtalan hangszerét. Bors érdeklődése a gyerekekéhez hasonló módon a legapróbb részletekre is kiterjed, nemcsak a fa vagy a bőr illata, hanem a hangszerek formája, megszólaltatási módja is leköti figyelmét. Amikor pedig játszani kezdenek rajtuk, úgy tűnik, minden a helyére kerül. Valamennyi történet egy-egy népi hangszerhez kötődik, és a furulyától kezdve a hegedűn, a tilinkón és a kobozon át a cimbalomig mind meg is szólal a kötethez mellékelt lemezen, ami már önmagában is telitalálat. Nálunk a gyerekszobában legalábbis hetek óta ez a listavezető.
(Gáll Viktória Emese: Ringató-mesék – A gazdi zenész. Kolibri Gyerekkönyvkiadó Kft., Budapest, 2015. Ára: 3390 forint.)