Nem ígér érmet – vajon mire utalt ezzel Katinka?

Sorra vettük az ellenfeleket, akik meglephetik a női vegyesúszás egyeduralkodóját.

2016. 07. 28. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ország szisszent fel kedden, amikor Hosszú Katinka sajtótájékoztatóján bemondta, nem ígér elsőséget, s nem ígér érmet sem, csak azt, hogy tudása legjavát fogja nyújtani Rio de Janeiróban a jövő pénteken kezdődő olimpia úszószámai során.

A hümmögés most a sportágat közelebbről követőknek is sajátja, de maga a sportoló azért adott némi magyarázatot az óvatoskodásra kedden: 2012-ben sem számolt senki Je Si-vennel, aki horrorisztikus világcsúccsal diadalmaskodott 400 méter vegyesen. Azzal azért lehetett kalkulálni, hogy előző évi vb-elsőségét megismételve 200-on győz.

Alább azt mutatjuk be, az olimpiai ciklusban rendezett világbajnokságokon, illetve a világranglistán kik teljesítettek figyelemre méltó időeredményt abban a két versenyszámban, amelyben Magyarország azért joggal remélhet aranyérmet Hosszú Katinkától.

Siobhan-Marie O'Connor – PB16: 2:09.03 (május 16. londoni úszó-Eb)
A britek 20 éves csillaga második az idei világranglistán, de idei ranglistás időeredménye valószínűleg csak tájékoztató jellegű, hiszen a tavalyi vb-n bőven bement 2 perc 9 másodperc alá, amivel bronzéremig jutott. Igaz, a kazanyi vb-n irgalmatlan világcsúccsal (2:06.12) diadalmaskodott Hosszú. A különleges nevű hölgy mindenképpen ellenfélnek számít.

Vatanabe Kanako – PB16: 2:10.53 (május 22., Japán Nyílt Bajnokság)
A 19 esztendő japán leány Gyurta-perspektívában dolgozik. Azok után, hogy tavaly második lett a világbajnokságon Kazanyban (2:08.45), gyakorlatilag eltűnt a nyilvánosság elől, a ranglistára felkerült, a tavalyinál két másodperccel gyengébb eredménye pedig nyilvánvalóan nem az, amit az olimpián, csúcsformában látni fogunk tőle. Mint az köztudott, Gyurta Dániel sem mutogatja a 2015-ös vb-bronz óta, mire képes, az olimpián akar robbantani.

Maya DiRado – PB16: 2:09.54 (június 29., Amerikai Olimpiai Válogató)
A Hosszú Katinkánál szintén évekkel fiatalabb amerikai versenyzőt egy kicsit megszorongatták a június végi válogatón, de végül a második 200-as helyért volt nagyobb küzdelem – nemzetenként ugye két versenyző állhat rajthoz egy számban. DiRado azért valószínűleg 400-on lesz nagyobb vetélytárs, de Rio inkább az amerikai versenyzőknek lesz hazai pálya, és a vb-n 2:09-en belüli idővel csapott célba a 4. helyen. Fenti időeredményével a 2016-os világranglista 3. helyén táborozik.

Viktorija Andrejeva – PB16: 2:09.56 (április 16., Orosz Bajnokság)
Igazság szerint azért soroljuk csak fel a világranglista 4. helyén álló úszónőt, hogy elmondjuk, őt a hónapokig zajló orosz doppingmizéria végeztével sem zárták ki, de nyilván nyomot hagy a teljesítményén, hogy nem volt egészen zavartalan a felkészülése.

Rajtuk kívül még egy japán és egy ausztrál úszó tudott a releváns 2 perc 10-en belül, utóbbi, Alicia Coutts 2013-ban állt a vb-n dobogón a rövidebbik vegyesen. Nagyon nehéz elképzelni, ki mögött gondol végezni az olimpián Hosszú Katinka 200 m vegyesúszásban.

Hannah Miley – PB16: 4:33.40 (április 12., Brit Bajnokság)
Tragikusan rajtolt 400 vegyesen a kazanyi világbajnokságon a brit hölgy, de a második 100 métertől folyamatosan felzárkózva tepert előre, végül 4 másodperccel Hosszú Katinka mögött célba csapva a negyedik helyen. Az idei Eb-n Katinka mellett állhatott a dobogón. Az idei világranglistán a második helyen áll.

Mireia Belmonte – PB16: 4:33.42 (március 20., Spanyol Országos Bajnokság)
A ranglista spanyol dobogósa több magyartól is kikaphat az olimpián, ha például 400 vagy 800 m gyorson ott lesz a rajtkövön, ugyanis a most tárgyalt számban Hosszú Katinka, a két gyorsúszószámban Kapás Boglárka végezhet nála előrébb. 400 vegyesen kiváló időeredménye ellenére nem láthattuk tavaly Katinka ellen úszni. 2013-ban mindkét vb-vegyesdöntőn dobogón végzett.

Elizabeth Beisel – PB16: 4:33.55 (május 13., Atlanta Classic úszóviadal)
A hosszabbik vegyesen ő a legjobb amerikai idén, még akkor is, ha DiRado a tavalyi vb-n 2. helyen zárt 4:31.71-gyel – Katinka kazanyi győztes ideje 4:30.39 volt. Persze az is lehet, ha a 200-on is elinduló DiRado zavart próbál kelteni a vetélytársak fejében, de ez már csak Rióban derül ki.

Felsoroltunk tehát megannyi nevet, megannyi sportteljesítményt, de akárhogy matekolunk, sehogy nem jön ki az, hogy 2013 és 2015 200-as és 400-as női vegyesúszó világbajnokának, a hosszabbik szám világcsúcstartójának ne dukálna az aranyérem. Ebbe a helyzetbe dobta be, hogy nem tud aranyat, de még érmet sem ígérni.

A 400 méteres női vegyesúszás döntője augusztus 7-én, vasárnap reggel 3.45-kor, a 200 vegyesé 10-én reggel 3.23-kor lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.