Éremeső: Cseh megkoronázta pályafutását

Hármas holtversenyben nyert ezüstöt Phelpsszel és Le Clos-val. Katkának is ezüst jutott, és ugyanilyen szépen csillog Kapás Boglárka bronza is.

2016. 08. 13. 2:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazából két érmet tartottunk reálisnak a magyarok záróestjén a riói olimpia úszóprogramjában. Nem titkoltan aranyat Hosszú Katinkától, miután toronymagasan a legjobb idővel jutott be a 200 méteres női hátúszás döntőjébe. Ezüstöt vagy bronzot pedig Kapás Boglárkától, aki második legjobb idővel kvalifikált 800 gyorson a nyolc közé, és itthon már nekünk is megmondta indulás előtt: éremért megy az ötkarikás játékokra. Cseh Lacitól nem várhattunk érmet azok után, ahogy 200 méter pillangón, erősebb számában elpáholta a mezőny (hetedik lett), a döntőben pedig ott volt a világbajnok Chad le Clos Dél-Afrikából, a világcsúcstartó amerikai Michael Phelps és a döntőbe a legjobb idővel bejutó szingapúri Joseph Schooling. De haladjunk sorban!

Hosszú Katinka szűk 1,5 másodperces előnnyel dübörgött be a döntőbe 200 méter háton, ahol szuper rajtot vett, és 50-nél úgy tűnt, ez sétagalopp lesz. 100-nál is csak kicsit férkőzött hozzá közelebb az eddig Katinka által mindenhol elvert Maya DiRado, és 150 méternél is még fél testhossz volt Hosszú előnye. Az igazság az, hogy még a célba érkezéskor is úgy látszott, hogy a falat Katinka érintette meg először, de a tábla azt mutatta, hogy Katinka tragikus benyúlásának ezüstérem lett a következménye, Maya DiRado, az amerikai pedig lenyúlta az aranyat a mi Katinkánk elől – aki viszont így is minden dicséretet megérdemel, hisz az olimpiát három arannyal és egy ezüsttel zárta – Keleti Ágnes mögött ő az egy olimpián második legsikeresebb magyar sportoló.

Hosszú Katinka (M4 Sport): – Szerettem volna 2:06-on belül lenni. Bármikor, ha az ember ilyen szoros versenyben veszít, bánkódhatna, hogy egy pici kellett volna még, de én négy éremmel nem nagyon bánkódhatok. Nem gondoltam volna, hogy négy érmet szerzek.

Egy olyan, magyar érdekeltségű futam következett – a 100 méteres pillangó (férfi) –, amelytől nagyon féltünk. Volt egy, az idők alapján nagy esélyes szingapúri, Joseph Schooling, akit Cseh Laci edzője is aranyvárományosnak nevezett, volt egy Michael Phelps, minden idők leggyorsabb úszásának tulaja, volt egy világbajnok Chad le Clos és volt Cseh László, akivel csúnyán elbántak 200-on néhány napja. Aztán jött a csobbanás, ahol Laci azonnal megmutatta klasszisát, tapadt Le Clos-ra, és tapadt Phelpsre, az utolsó 50-en pedig mindent megmutatott, amit valaha láttunk tőle, beért mindenkit – a szingapúrin kívül, így az olimpiák történetében először osztottak ki egyéni számban három ezüstöt: egyet Michael Phelpsnek, egyet Chad le Clos-nak és egyet Cseh Lászlónak. Bronzérmet természetesen így senki nyakába nem akasztottak, de ez az élet nagy igazsága volt így.

Cseh László (M4 Sport): – Nagyon örülök, hogy meglett az ezüstérem, a szingapúri versenyző elsősége tekintélyt parancsoló – 50,39. Az olimpia előtt én is reménykedtem benne, hogy tudok ennyit. Az, hogy Phelpsszel és Le Clos-val holtversenyben végeztem, szimbolikus. Belülről nem nagyon láttam semmit, nem voltam magabiztos sem, mint amilyen 200-on voltam korábban. Maradt még bennem, amit ki lehet aknázni. Olyat, hogy 2020-ban ott leszek Tokióban, nem mondanék, még nem tudom, mi lesz addig. És a csapatba is be kellene tudni kerülni, jönnek a fiatalok. Ha az elkövetkező időszakban folytatom, lesz mit kijavítani, de tudom, hogy mi volt a gond. Arra is figyelni kell, hogy az ember egészséges legyen, mert a bajok csak akkor derülnek ki, ha tényleg előjön valami probléma.

És akkor az olimpia utolsó magyar vonatkozású számában Kapás Boglárka taktikus úszását élvezhettük végig. Az Újpest 23 éves versenyzője taktikus úszással a világcsúcsot repesztő Katie Ledecky mögött, a brit Jazz Carlinnal végig versenyben az ezüstért, harmadikként csapott a falhoz, az országos csúcsot és egyéni legjobbját (8:19,43) is másodpercekkel megjavítva (8:16,37). Éremért ment Rióba, meg is szerezte – második kedvenc számában. Pechjére 1500 nincs az olimpián, csak vb-n és Eb-n. Úgyhogy jövőre, Budapesten megmutathatja.

Kapás Boglárka (M4 Sport): – Csak két tizedre voltam az ezüsttől, de amiért jöttem, azt hazaviszem. Amikor elindultam a célba érkezés után a medenceparton, akkor esett le, hogy mi történt. Köszönöm a szüleimnek, az edzőimnek, a profizmusuknak. Mindenki mellettem állt. Köszönöm az Újpestnek, hogy tárt karokkal fogadott, és minden segítséget megkaptam, köszönöm a sportpszichológusnak, a masszőrnek, és mindenkinek. Ez nagy közös siker volt.

Az uszodai zárónapon nem vagyunk már érdekeltek, mivel sem 1500-as gyorsúszónk (férfi), sem 50-es női gyorsúszónk, sem vegyesváltónk (férfi) nem jutott döntőbe.

A magyar úszócsapat – Hosszú Katinkával az élen – három arannyal (Hosszú Katinka: 400 m vegyes, 100 m hát, 200 m vegyes), két ezüsttel (Hosszú Katinka: 200 m hát; Cseh László: 100 m pillangó) és két bronzzal (Kenderesi Tamás: 200 m pillangó; Kapás Boglárka: 800 m bronz) zárt, ami túlszárnyal minden előzetes várakozást, a fiúk várakozáson aluli szereplését pedig még hosszú hetekig fogja elemezni a Magyar Úszó Szövetség, amelynek ez is a dolga.

Az olimpia hivatalos éremtáblája a pénteki nap végén:

Köszönjük kitartó figyelmüket, amellyel kitüntették az úszóversenyeket, a hét végétől a kajak-kenus futamok sora jön az olimpia végéig, lehet, hogy hasonló sikerekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.