A szabadfogás egyik bölcsője a Kaukázus vidéke, s mivel az orosz válogatottba roppant nehéz bekerülni, jó néhány itteni „karfiolfülű” megy külföldre – a sportágban nem leküzdhetetlen procedúra a honosítás. Ez számunkra sem ördögtől való, a tavalyi budapesti vb-n Olejnyik Pavlo – igaz, ő az ukránok Európa-bajnoka volt – magyarként végzett az ötödik helyen. Válogatottunk a kazahsztáni vb-re két importált dagesztánival utazott ki, Muszukajev Iszmail (65 kg) és Kuramagomedov Murad (74 kg) személyében, akik korábban felnőtt világversenyen nem szerepeltek orosz színekben, így a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sem gördítene akadályt a tokiói indulásuk elé. (Olejnyik esetében nem ez a helyzet.)
Muszukajev azonban így is ismert alakja a sportágnak. Három éve az olimpiai válogatónak számító orosz bajnokságon történt, a szibériai Jakutszkban, hogy az elveszített elődöntője után bírói csalást kiáltva óriási botrányt csapott. Alig tudták lefogni, és arrafelé gyorsan csattannak a pofonok is, a belügyminisztérium kommandós alakulata, az OMON akadályozta meg, hogy tömegverekedés törjön ki a szőnyeg körül. A sztorihoz azért hozzátartozik, hogy Muszukajev nem ok nélkül hőbörgött, mert utóbb az ominózus meccs győztese is azt mondta, hogy a szülőföldjén igazságtalanul segítették a bírók.
Ez a balhé vezetett oda, hogy a riói olimpiáról lemaradt, ma már 26 éves dagesztáni versenyző idén hozzánk került, és a vb tegnapi történései alapján igencsak megéri a pénzét. Négy meccset nyert, és a másodikon, a 32 között oktatófilmbe illő birkózással verte 5-1-re a grúz Hincsegasvilit, aki egy súlycsoporttal lejjebb Rióban olimpiai bajnok volt. Muszukajev ezután 8-0-ra győzött a San Marinó-i színekben induló, amerikai születésű Amine ellen, majd a négy közé jutásért, az olimpiai kvótáért 15-2-es technikai tussal győzte le az idei Eb-n ezüstérmes török Kilicsallayát. Az elődöntőben az orosz induló – ugyancsak dagesztáni –, kétszeres Európa-bajnok Rasidovval csapott össze, aki mögékerüléssel és egy lökésgyanús kiléptetéssel 3-0-ra elhúzott. Újdonsült honfitársunk levitellel 3-2-re felzárkózott, de fordítani már nem tudott, így ma a bronzéremért szállhat harcba.