Összecserélt kerekek és Pérez-győzelem a flúgos futamon

Vasárnap döbbenetes futamot hozott a második bahreini verseny is a Formula–1-ben, de Romain Grosjean egy héttel ezelőtti horrorbalesete után a Szahíri Nagydíjon szerencsére egészen más volt a forgatókönyv. Sergio Pérez pályafutása első futamgyőzelmét aratta, de nyerhetett volna George Russell is, a Mercedes beugró pilótája, ha a konstruktőri világbajnok istállóbokszában nem keverik össze az abroncsokat.

2020. 12. 06. 20:01
PREZ, Sergio
Szahír, 2020. december 6. A gyõztes Sergio Pérez, a Racing Point mexikói versenyzõje megcsókolja a bajnoki trófeát a pódiumon, miután megnyerte a Forma-1-es autós gyorsasági világbajnokság Szahíri Nagydíját a szahíri pályán 2020. december 6-án. MTI/EPA/AP/Kamran Dzsebreili Fotó: Kamran Dzsebreili Forrás: MTI/EPA/AP/Kamran Dzsebreili

Valtteri Bottas, a Mercedes finn, 31 esztendős versenyzője szombaton megnyerte Szahíri Nagydíj időmérő edzését, idei ötödik, pályafutása 16. pole pozícióját szerezte, és ezt akár a legfontosabbnak is nevezhetjük. Koronavírusos csapattársa, a hétszeres világbajnok helyére a 22 éves George Russell ugrott be a Williamsből – ezt a két istálló közötti partneri kapcsolat tette lehetővé –, és Bottasnak kínos lett volna, ha kikap. Nos, ha nem is sokkal, de 26 ezredmásodperccel megverte a kettes rajkockát megszerző Russellt. Mielőtt tegnap elrajtolt volna a futam, eldőlt, hogy Mick Schumacher jövőre a Formula–2 bajnokaként érkezik az F1-be a Haas csapathoz. Bár a legendás 21 éves fia a bahreini zárófutamon nem szerzett pontot, éllovasként így is révbe ért.

A nap másik nagy kérdése az volt, hogy Hamilton távollétében Bottas behúzza-e a 87 körös Szahíri Nagydíjat? A Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff kijelentette, hogy Russelltől nem azt várják, hogy a finnt segítse, ha tudja, támadhatja. Nos, már a rajtnál tudta, ellépett Bottas mellett, miközben két másik esélyes, (Red Bull) és Charles Leclerc (Ferrari) utóbbi hibájából törött autóikkal egyből kiszálltak a versenyből. Russell hibátlanul tette a dolgát az élen, ő a 46., Bottas az 50. körben cserélt kereket, és ezután a brit pilóta előnye már 8,1 másodpercre nőtt. A 60. körben viszont már csak öt másodperc volt közöttük. Két körrel később virtuális biztonsági autós fázist rendeltek el, mert a Williamsben Russellt helyettesítő Jack Aitken a célegyenes bevezető részén elhagyta az orrkúpját. S ez hihetetlen jelenetet eredményezett a Mercedesnél, mert mindkét pilótájukat kihívták egy újabb kerékcserére, és összekeverték az abroncsaikat! Ezek után Russellnek újra ki kellett mennie a saját gumijaiért, Bottas pedig jobb híján azokat a használt gumikat kapta vissza, amelyeket levettek tőle… Bottas a negyedik, Russell az ötödik helyre állt vissza, az első három Sergio Pérez (Racing Point), Esteban Ocon (Renault) és Lance Stroll (Racing Point) volt a versenyben.

A virtuális biztonsági autós szakasz a 68. körben ért véget, ekkor folytatódott a flúgos futam, Bottas a 70. körben hibázott, Russell megelőzte, a 78. körben pedig már az éllovas Pérezt üldözte. A Racing Point pilótája még a rajt után defektet kapott, rögtön ki kellett mennie a bokszba, és a mezőny végére jött vissza, innen tornászta fel magát az élre. Russellnek pedig rádión szóltak, hogy neki az egyik gumija most lett defektes, újra a bokszba kellett mennie, és csak a 14. helyre tudott visszajönni – újabb elképesztő balszerencse! De Bottasnak sem lehetett esélye a használt abroncsain. Öt körrel a vége előtt Pérez kilenc másodperccel vezetett Ocon előtt, és a mexikói pilóta meg is nyerte a Szahíri Nagydíjat, élete első futamgyőzelmét aratva. A második Ocon, a harmadik Stroll lett.

A győztes Sergio Pérez, a Racing Point mexikói versenyzője megcsókolja a bajnoki trófeát a pódiumon, miután megnyerte a Formula–1-es autós gyorsasági világbajnokság Szahíri Nagydíját
Fotó: MTI/EPA/AP/Kamran Dzsebreili